Partner serwisu
21 listopada 2014

280 mln euro na walkę z Ebolą

Kategoria: Ciekawostki

Innowacyjny przemysł farmaceutyczny wraz z Komisją Europejską zdecydowały o finansowym wsparciu prac nad szczepionką przeciwko wirusowi Ebola. Wart 280 milinów euro projekt realizowany w ramach Innovative Medicine Initiative koncentruje się na wsparciu prowadzonych już badań klinicznych, stworzeniu narzędzi diagnostycznych oraz zabezpieczeniu produkcji, transportu i przechowywania szczepionek.

280 mln euro na walkę z Ebolą

W ramach projektu Innovative Medicine Initiative (IMI), będącego inicjatywą partnerstwa publiczno-prywatnego Unii Europejskiej oraz Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA), opracowana została strategia przyspieszenia prac nad stworzeniem skutecznych rozwiązań do walki z wirusami gorączki krwotocznej. Ogłoszony w listopadzie nabór do projektów badawczych obejmuje pięć priorytetowych obszarów:

  • planowanie i realizacja badań klinicznych,
  • zagwarantowanie możliwości produkcyjnych i bezpieczeństwa w wytwarzaniu szczepionek,
  • zagwarantowanie realizacji wymagających warunków przechowywania i transportu na terenach objętych epidemią,
  • sposób implementacji szczepień,
  • stworzenie narzędzi szybkiej diagnostyki zakażenia wirusem. 

– Uruchomione przez EFPIA oraz Komisję Europejską fundusze w ramach projektu IMI stawiają nas o krok bliżej znalezienia skutecznej odpowiedzi na problem rozprzestrzeniania się wirusa Ebola. Ta decyzja pokazuje jak trwale innowacyjne firmy farmaceutyczne zaangażowane są w realizowanie istotnych ze społecznego punktu widzenia potrzeb zdrowotnych. Ważnym aspektem Innovative Medicine Initiative jest również otwarty charakter tej inicjatywy. Do udziału w projektach badawczych realizowane w jej ramach mogą zgłosić się również polskie firmy i instytucje badawcze, do czego INFARMA, jako członek EFPIA, zawsze zachęca – mówi Paweł Sztwiertnia, Dyrektor Generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Program „Ebola+” pozwoli na sfinansowanie między innymi najbardziej zaawansowanych prac badawczych, które prowadzą firmy GlaxoSmithKline oraz Johnson&Johnson. Warto podkreślić, że opracowane przez nie szczepionki znajdują się już na etapie badań klinicznych, a oba przedsiębiorstwa zapowiedziały koordynację działań w celu zwiększenia ich efektywności. W przypadku pierwszej z nich wstępne dane z badań fazy I powinny być dostępne pod koniec tego roku. Jeśli będą pomyślne na początku 2015 roku rozpoczną się kolejne etapy prób klinicznych obejmujące zaszczepienie tysięcy pracowników służby zdrowia mających kontakt z chorymi w trzech objętych epidemią krajach – Sierra Leone, Gwinei i Liberii. Z dużym optymizmem należy patrzeć również na zaangażowanie firm farmaceutycznych, które prowadzą prace badawcze nad wykorzystaniem istniejących już cząsteczek w nowych lekach antywirusowych, immunoterapią czy szczepionkami multiwalentnymi. Również te obszary mają zostać objęte finansowaniem w ramach programu „Ebola+”.

Całość projektu, finansowana w równym udziale przez Komisję Europejską oraz firmy farmaceutyczne, warta jest aż 280 milionów euro. Kwota wyraźnie wskazuje na ogromną determinację obu stron w znalezieniu długofalowego rozwiązania problemu wirusa Ebola oraz innych chorób określanych jako wirusowe gorączki krwotoczne.

– Powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa ebola, jest jednym z priorytetów przemysłu farmaceutycznego, który ma za sobą długą i owocną historię walki z występującymi powszechnie chorobami zakaźnymi. Obecna sytuacja w Afryce Zachodniej niesie ze sobą bezprecedensowe wyzwania, które wymagają bliskiej współpracy i zaangażowania wszystkich uczestników systemu ochrony zdrowia. Branża farmaceutyczna, reprezentowana przez EFPIA, jest świadoma istotnej roli jaką ma do odegrania w tej sytuacji – stwierdził Richard Bergstrom, Dyrektor Generalny EFPIA.

Prace badawcze w ramach programu „Ebola+” rozpoczną się na początku 2015 roku.

Źródło: INFARMA

Fot.: www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ