Partner serwisu
12 stycznia 2015

Pfizer: proces powstawania leku

Kategoria: Z życia branży

Firma Pfizer inwestuje ponad 7 miliardów dolarów rocznie w badania naukowe i rozwój nowych produktów w ramach większej liczby obszarów terapeutycznych niż jakakolwiek inna firma w tej gałęzi przemysłu.

Pfizer: proces powstawania leku

Opracowanie nowego leku trwa nawet 12–15 lat i pochłania do 1,3 miliarda dolarów. Proces ten dzieli sie na kilka etapów.

Odkrywanie leku

W trakcie prac w laboratoriach stwierdzane są obiecujące właściwości związków chemicznych. Rozpoczynają się eksperymenty laboratoryjne.

Faza 1 (31 cząstek Pfizer)

Lek eksperymentalny jest badany po raz pierwszy w badaniach klinicznych prowadzonych u ludzi - zdrowych ochotników.

Faza 2 (24 cząsteczki Pfizer)

Badania skupiają się na skuteczności leku; określenie idealnej dawki i metody podawania.

Faza 3 (20 cząsteczek Pfizer)

Wyniki wcześniejszych badań są oceniane w większych populacjach w badaniach randomizowanych. Przeprowadza się analizę stosunku korzyści do ryzyka.

Rejestracja (6 cząsteczek Pfizer)

W przypadku wyników badań uzasadniających stosowanie leku odbywa się złożenie wniosku do właściwych organów rejestracyjnych oraz dopuszczenie leku do obrotu.

Innowacyjny lek

Innowacje farmaceutyczne umożliwiają ludziom prowadzenie dłuższego i zdrowszego życia. Pozwalają również uniknąć często ciężkiego, nieprzyjemnego i drogiego leczenia. Dzięki zastosowaniu w leczeniu chorób i ich profilaktyce leki innowacyjne wnoszą dużą wartość do społeczeństwa, wartość przewyższającą ich koszt. To dlatego produkty farmaceutyczne są ważnymi elementami systemu opieki zdrowotnej.

Wiele ciężkich chorób jest z powodzeniem leczonych z użyciem metod biofarmaceutycznych. Leczenie wielu chorób przewlekłych jest kluczowe dla poprawy jakości życia pacjentów, może się też okazać pomocne w kontrolowaniu rosnących kosztów opieki zdrowotnej. Co więcej, szczepionki również stanowią niezbędny element poprawy jakości życia, ponieważ pozwalają zapobiec wystąpieniu choroby. 

***

W całym procesie Pfizer posiada 81 cząsteczek.

Zaledwie pięć spośród 10.000 badanych związków kwalifikuje się do przeprowadzenia badań klinicznych u ludzi, a do stosowania u pacjentów zatwierdzany jest zwykle tylko jeden z początkowej grupy 10.000 ”kandydatów”.

Więcej: www.pfizer.com.pl

Fot.: www.photogenica.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ