Partner serwisu
16 stycznia 2015

Miejsce farmaceuty na liście prestiżowych zawodów

Kategoria: Z życia branży

Prawnik, lekarz, architekt, stomatolog to według polskich studentów najbardziej prestiżowe profesje –  wynika z badania opinii „RECEPTA na sukces w farmacji” przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richter. A jak jest z zawodem farmaceuty?

 

 

Miejsce farmaceuty na liście prestiżowych zawodów

Jedynie 3% respondentów (wykluczając studentów farmacji)[1] wskazało ten zawód jako prestiżowy – profesję, która stoi w służbie naszemu zdrowiu.

Które z poniższych zawodów uważa Pan/i za prestiżowe?[1]

1,2 Dane pochodzą z badania „Aspiracje zawodowe pokolenia Z” przeprowadzonego w dn. 10-17 października 2014 r. metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research na zlecenie Gedeon Richter. Badaniem objętych zostało 500 studentów, w tym 250 studentów farmacji i 250 studentów pozostałych kierunków studiów.

Farmaceuta zawodem niedocenianym?

Jak tłumaczy dr Paweł Fortuna, ekspert programu „RECEPTA na sukces w farmacji” trudna sytuacja na rynku pracy, a także możliwości zarobkowe w poszczególnych profesjach doprowadziły do pewnych zmian w rankingu najbardziej poważanych zawodów. Niezmienna jest wysoka pozycja zawodów medycznych, takich jak lekarz czy pielęgniarka. Niewątpliwie jest to związane z faktem, że są to zawody zaufania publicznego, wymagające specjalistycznej wiedzy oraz nienagannej postawy moralneji etycznej. Dlaczego więc farmaceuta w rankingach prestiżowych zawodów zajmuje tak daleką pozycję?

– Studia farmaceutyczne cieszą się dużą popularnością i są postrzegane jako jedne z trudniejszych. Jednak praca w farmacji na ogół kojarzona jest wyłącznie z apteką. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie błędne i krzywdzące farmaceutów porównywanie ich do zwykłych sprzedawców. Nie muszę wyjaśniać, że różnica między farmaceutą a sprzedawcą jest ogromna, a jego rola nie ogranicza się wyłącznie do podania przepisanego przez lekarza preparatu. Pacjenci właśnie od farmaceuty oczekują pomocy i fachowej porady. Opieka farmaceutyczna wymaga więc określenia jej znaczenia i miejsca w realiach polskiej służby zdrowia, a tym samym zmiany sposobu myślenia, nie tylko wśród pacjentów, ale również przedstawicieli zawodów medycznych. Apteki powinny być postrzegane jako placówki służby zdrowia a nie sklepy sprzedające leki. Rośnie więc potrzeba dowartościowania zawodu farmaceuty jako doradcy i specjalisty. Farmaceuta bowiem tak jak lekarz odpowiada za zdrowie i życie pacjentów – dodaje dr Paweł Fortuna, ekspert programu „RECEPTA na sukces w farmacji”.

Aptekarz w służbie pacjentowi

O tym, że działalność aptekarza jest rodzajem misji społecznej świadczą jego obowiązki zawodowe. Wystarczy wymienić podstawowy wachlarz zadań, aby zobrazować, jak odpowiedzialna i wymagająca jest praca farmaceuty, pracującego w aptece tradycyjnej. Pacjentom natomiast znajomość zakresu tych obowiązków pozwoli pewniej dochodzić swoich praw w razie potrzeby. Czego możemy więc oczekiwać?

Zatwierdzanie recept

Należy mieć na uwadze, że niektóre błędy na recepcie spowodowują, że konieczna będzie ponowna wizyta u lekarza. Np. farmaceuta nie wyda lekarstwa, jeśli recepta nie zawiera numeru pesel lub upłynął jej termin ważności (standardowo 30 dni licząc od daty wystawienia recepty).

Rzetelne doradztwo

Aptekarz jest zobligowany do tego, aby udzielić pacjentowi dokładnej informacji na temat danego medykamentu, jego stosowania, działania, sposobu przechowywania i ewentualnych interakcji z innymi lekami. Dotyczy to nie tylko leków dostępnych bez recepty, ale również tych wypisanych przez lekarza.

Wymiana leku na tańszy

Na życzenie pacjenta farmaceuta ma obowiązek udzielić wyczerpującej informacji na temat tańszego odpowiednika leku zapisanego przez lekarza i jeśli pacjent sobie tego życzy, sprzedać tańszy zamiennik. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku, kiedy lekarz na recepcie nie umieścił adnotacji "nie zamieniać".

Sprowadzanie medykamentów na zamówienie

Apteki mają ustawowy obowiązek posiadania produktów w takiej ilości, jaka zaspokoi potrzeby rynku. Jeśli więc lekarstwo nie jest dostępne, klienci mają prawo prosić farmaceutę o niezwłoczne zamówienie preparatu.

Monitoring działań niepożądanych

To nie tylko dobra wola, ale i powinność farmaceutów narzucona ustawowo. Zgłaszanie takich działań ma wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa stosowania leków, dlatego przy zaobserwowaniu niepokojących objawów stosowania jakiegoś leku należy zawsze informować o tym swojego lekarza lub zgłosić to właśnie aptekarzowi.

Edukacja pacjenta

Wizyta w aptece nie może zastępować konsultacji lekarskiej, jednak nie brakuje sytuacji, w których pacjenci zwracają się do aptekarzy po poradę medyczną, by nie stać w kolejce do lekarza z każdą pospolitą dolegliwością. Aptekarz przekazuje więc nie tylko możliwie pełną informację o preparatach, ale również tłumaczy istotę danego schorzenia i konsekwencje nie stosowania się do zaleceń lekarskich.

Farmaceuta nie tylko w aptece

– Aktualna sytuacja na rynku pracy oraz możliwości dalszego rozwoju zawodowego poza apteką to tematy, które na co dzień towarzyszą nam, młodym farmaceutom. Chętnie więc korzystamy z różnych sposobności, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat zapotrzebowania na farmaceutów w różnych branżach, w tym w przemyśle farmaceutycznym. Odpowiedzią na nasze potrzeby są warsztaty edukacyjne „RECEPTA na sukces w farmacji” organizowane przez firmę Gedeon Richter. Ich nadrzędnym celem jest wsparcie młodych absolwentów w wyborze ścieżki zawodowej spójnej z ich zainteresowaniami oraz predyspozycjami. Spotkania z coachem pomagają nam w szerszym spojrzeniu na naszą sytuację zawodową m.in. dzięki odkrywaniu naszych mocnych stron. Natomiast bezpośrednie rozmowy z ekspertami pozwalają zgłębić wiedzę i poznać kulisy pracy w międzynarodowym koncernie farmaceutycznym, w tym w dziale R&D. Uczymy się niezależności myślenia, wiary w swoje możliwości, pokonywania barier i poszukiwania swojej drogi kariery, która niekoniecznie musi być powieleniem schematów już istniejących – opowiada Katarzyna, studentka V roku na Wydziale Farmaceutycznym na Łódzkim Uniwersytecie Medycznym.

Źródło: informacja prasowa

Fot.: www.freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ