Partner serwisu
05 maja 2015

Limitowanie innowacji - komentarz INFARMY do majowej listy leków refundowanych

Kategoria: Z życia branży

Wśród nowych produktów wpisanych na majową listę refundacyjną znajdują się zaledwie 3 leki innowacyjne. Wszystkie dostępne będą wyłącznie dla wąskich grup pacjentów, w ramach lecznictwa zamkniętego. Utworzony został jeden nowy program lekowy, uwzględniający wykorzystanie innowacyjnych molekuł – afliberceptu oraz ranibizumabu – w leczeniu wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej. Refundacją objęto również simeprevir w leczeniu przewlekłego WZW typu C.

Limitowanie innowacji - komentarz INFARMY do majowej listy leków refundowanych

Analiza zmian na liście leków refundowanych, jakie mają miejsce od początku 2015 roku, skłania do zadania pytania o kierunek polityki lekowej prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia. Ostatnie 12 miesięcy nie przyniosło zmian, które wpłynęłyby na realny dostęp pacjentów do innowacji. W tym okresie refundacją na rynku aptecznym objęto zaledwie 4 nowe substancje czynne. Kształt majowego obwieszczenia jest dowodem na kontynuację tej polityki. Wśród 68 nowych produktów wszystkie stanowią odpowiedniki leków już refundowanych.

Wprowadzenie innowacyjnych molekuł ograniczone jest wyłącznie do lecznictwa zamkniętego, co oznacza, że skorzystać z nich będzie mogła wyłącznie wąska grupa pacjentów. Utworzenie nowego programu lekowego – leczenie wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD) – należy ocenić jako wyjście naprzeciw od dawna zgłaszanym przez pacjentów potrzebom. Jednocześnie należy podkreślić, że oba objęte refundacją leki innowacyjne, aflibercept oraz ranibizumab, były już dostępne w ramach procedury leczenia jednorodnych grup pacjentów. Trzecia z nowych substancji – simeprevir, stanowi dodatkową opcję terapeutyczną w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Mimo rosnących wydatków na innowacyjne molekuły, wciąż jesteśmy dalecy od realizacji celów, jakie dla systemu ochrony zdrowia wyznaczyła ustawa o refundacji leków. W 2014 roku NFZ przeznaczył na ten cel zaledwie 350 mln zł, czyli niespełna 3,5% całego budżetu na refundację leków. Warto podkreślić, że skumulowane wydatki płatnika na innowacje wprowadzone na wykazy apteczne przez 3 lata wynoszą 483 mln zł, czyli mniej niż suma oszczędności Narodowego Funduszu Zdrowia w samym tylko 2014 roku.

Źródło: informacja prasowa

Fot. www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ