Partner serwisu
Tylko u nas
05 maja 2015

Nowelizacja Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii - komentarz PASMI

Kategoria: Z życia branży

- Rządowy Projekt nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii to istotny krok w porządkowaniu zarówno obszaru dopalaczy jak też pozamedycznego wykorzystywania leków z substancjami psychoaktywnymi – uważa Ewa Jankowska, prezes zarządu PASMI.

Nowelizacja Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii - komentarz PASMI

W związku z planowanym wejściem w życie ustawy w dniu 1 lipca br. zmieni się dostępność produktów leczniczych o kategorii dostępności „OTC” zawierających w swoim składzie substancje takie jak: pseudoefedryna, kodeina oraz dekstrometorfan. Pacjent będzie mógł nabyć w aptece w ramach jednorazowej transakcji po jednym opakowaniu leku zawierającego każdą z wymienionych substancji. Takie rozwiązanie daje pacjentowi możliwość kupienia jednocześnie np. leku na kaszel i na katar w ramach krótkiej 3-5 dniowej terapii.

Takie rozwiązanie przewidziane jest do stycznia 2017 roku do czasu wejścia w życie Rozporządzenia określającego dawki terapeutyczne dla każdej z substancji psychoaktywnej niezbędnej do przeprowadzenia terapii.

PASMI w ramach działalności statutowej promuje odpowiedzialne leczenie dlatego bardzo cieszy nas decyzja posłów i rządu w przyjęciu ograniczenia wiekowego w ramach procedowanej ustawy. PASMI już na poziomie konsultacji społecznych w marcu 2014 wnioskowało o ograniczenie sprzedaży leków z substancjami psychoaktywnymi dzieciom poniżej 18 roku życia. Nowe przepisy pozwolą farmaceucie lub technikowi farmaceutycznemu odmówić wydania leków z substancją psychoaktywną gdy osoba nie ukończyła 18 roku życia lub gdy istnieje podejrzenie, że mogą one zostać wykorzystane w celach pozamedycznych, powodujących zagrożenie dla zdrowia i życia. Jesteśmy przekonani, iż taka regulacja zmniejszy pozamedyczne wykorzystywanie leków przez dzieci i młodzież.

Również aspekt edukacyjny podniesiony w ramach tej Ustawy jest bardzo ważny. Edukacja młodzieży w tym zakresie to kluczowy element, który na stałe powinien być wpisany w program szkolny.

PASMI również w tym obszarze planuje zaangażowanie się wskazując na zagrożenia, jakie niesie pozamedyczne stosowanie leków z substancjami psychoaktywnymi.

Ewa Jankowska
prezes zarządu Polskiego Związku Producentów Leków Bez Recepty PASMI

Fot. PASMI

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ