Przychodzi pacjent do apteki..., czyli o czym należy pamiętać i o co warto pytać farmaceutę?
Światowy Dzień Farmaceuty (14 maja 2015 r.) to okazja do popularyzacji idei opieki farmaceutycznej, która jest ukierunkowana na fachową pomoc, wsparcie oraz zrozumienie. To farmaceuta, współpracując z pacjentem i lekarzem czuwa nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii, czego efektem jest poprawa jakości życia pacjentów.
Zawód aptekarza wymaga nie tylko ukończenia trudnych studiów i specjalistycznej wiedzy, ale także zdolności interpersonalnych. Klienci odwiedzający apteki często jednak o tym zapominają – traktują farmaceutów jak sprzedawców w sklepie, nie pamiętają o terminie realizacji recepty, żądają wydania leku bez jej okazania. Aptekarz nawet w takich sytuacjach jest zobligowany do tego, aby wyjaśnić każdą wątpliwość swojego klienta. Przed następną wizytą, warto się jednak odpowiednio do niej przygotować. Jak?
Otrzymując receptę od lekarza, zwróćmy uwagę na jej czytelność – jeśli farmaceuta będzie miał problem z odczytaniem nazwy leku czy rozszyfrowaniem podpisu lekarza może nie wydać przepisanego preparatu. Dobrze wypełniona recepta musi zawierać: numer, datę, dane pacjenta (imię i nazwisko, nr PESEL, adres), określenie oddziału NFZ, kod uprawnień dodatkowych, dane dotyczące świadczeniodawcy, dane dotyczące wystawianych leków, pieczątkę i podpis lekarza. Na podstawie dowodu osobistego farmaceuta może jedynie poprawić błędnie wpisany nr PESEL lub adres.
Pilnujmy terminu realizacji recept – standardowy termin realizacji recepty nie może przekroczyć 30 dni od daty jej wystawienia. Inaczej jest jednak w przypadku recepty na antybiotyk – jest ona ważna jedynie przez 7 dni. Jeżeli na recepcie widnieje adnotacja, że jest to lek immunologiczny wytwarzany specjalnie dla pacjenta, ma on na jej realizację 90 dni. Z kolei receptę na lek sprowadzany z zagranicy możemy zrealizować w ciągu 120 dni. Warto o tym pamiętać, ponieważ przychodząc do apteki z przeterminowaną receptą farmaceuta nie może wydać nam przepisanego leku.
Recepta lekarska jest niezbędna do wydania leku – aptekarz ma prawo wydać lekarstwo na receptę jedynie w przypadku nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, np. jeśli osoba cierpiąca na chorobę przewlekłą przebywa na urlopie i zapomniała zabrać leku ze sobą. W takiej sytuacji pacjent otrzyma preparat w najmniejszym terapeutycznym opakowaniu. Farmaceuta wydając lek kieruje się wówczas jedynie własną wiedzą i doświadczeniem. Pamiętajmy, że wystawianie recept to nie tylko uprawnienie, ale przede wszystkim odpowiedzialność. Nie miejmy więc pretensji do farmaceuty, jeśli nie wyda nam danego specyfiku.
Farmaceuta ma prawo odmówić wydania leku – może się tak zdarzyć jedynie, gdy aptekarz ma uzasadnione wątpliwości co do autentyczności recepty lub zapotrzebowania na przepisane na niej leki, osoba podająca receptę ma mniej niż 13 lat, lub gdy na recepcie brakuje wymaganych danych.
Produkty medyczne wydawane z apteki nie podlegają zwrotowi – zwrot może nastąpić wyłącznie z powodu wady jakościowej, niewłaściwego wydania leku lub pomyłki farmaceuty.
Jakie pytania mogą ułatwić wizytę w aptece?
Leki, zarówno te, na które otrzymaliśmy receptę od lekarza, jak i pozostałe, dostępne w aptece bez jej okazania, mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Aby mieć poczucie, że wiemy dostatecznie dużo o danym specyfiku, podczas wizyty w aptece warto zaczerpnąć o nim jak najwięcej informacji. Poniżej kilka pytań, które mogą znacznie ułatwić nam rozmowę o leku:
- Jaki jest sposób dawkowania tego leku?
- Czy istnieje jego tańszy odpowiednik?
- Jak i kiedy przyjmować lek oraz jak długo?
- Jakie są możliwe działania niepożądane jego stosowania i co robić gdy one wystąpią?
- Co robić w sytuacji, kiedy zapomnieliśmy zażyć lek?
- Czy muszę wykupić receptę w całości?
- Czy proponowany produkt jest lekiem czy suplementem diety?
- Gdzie przechowywać dany lek?
- Czy może on wchodzić w szkodliwe interakcję z innymi lekami które przyjmuję?
- Który suplement będzie dla mnie najlepszy?
Źródło: informacja prasowa
Fot. www.freeimages.com