Partner serwisu
18 czerwca 2015

Stanowisko Sanofi wobec decyzji GIF

Kategoria: Z życia branży

- Sanofi nie zgadza się z konkluzjami GIF i dlatego skorzysta z możliwości złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy - podaje firma w oświadczeniu na swojej stronie internetowej w związku z pojawiającymi się w mediach informacjami nt. cofnięcia zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej.

 

Stanowisko Sanofi wobec decyzji GIF

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami nt. decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotyczącej cofnięcia zezwolenia na prowadzenie przez Sanofi-Aventis sp. z o.o. hurtowni farmaceutycznej, firma informuje że:

  • Decyzja GIF wobec Sanofi nie jest ostateczna. Sanofi nie zgadza się z konkluzjami GIF i dlatego skorzysta z możliwości złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Centrum dystrybucyjne Sanofi w podwarszawskim Błoniu funkcjonuje w trybie normalnym. Oznacza to, że zarówno szpitale, jak i hurtownie współpracujące z Grupą Sanofi w Polsce, będą zaopatrywane w leki i inne produkty Sanofi, na dotychczasowych zasadach.
  • GIF w swojej decyzji kwestionuje model dystrybucji leku Clexane®, twierdząc, że nie rozwiązuje on problemu braku tego leku na rynku. Sanofi nie może się zgodzić z takim zarzutem, bowiem to nie działania Sanofi powodują takie braki. Wręcz przeciwnie, Sanofi podjęło bardzo istotne wysiłki, jak i dokonało sporo inwestycji, aby zapewnić jak najlepszy dostęp pacjentów do leku Clexane®, który jest masowo wywożony z naszego kraju. Nie mamy żadnych możliwości prawnych zapobiegania temu wywozowi ani wpływu na sposób dystrybucji produktów przez kolejne szczeble dystrybucji leków w Polsce, a pojawiające się braki dostępności leku Clexane® w aptekach są poza kontrolą naszej spółki. Każdego roku dostarczamy więcej preparatu Clexane® niż wynika to z zapotrzebowania pacjentów w Polsce, i więcej niż wynika to z naszego obowiązku refundacyjnego. Sanofi jako producent nie jest w stanie zwiększać dostaw leku w nieograniczonych ilościach.
  • GIF stawia Sanofi zarzut posiadania zapasów leku nie biorąc pod uwagę, że Sanofi musi posiadać i posiada zapasy leków, wynikające właśnie z obowiązku zapewnienia ciągłości dostaw leków do szpitali w Polsce oraz w przypadkach natychmiastowej reakcji na nadzwyczajne sytuacje rynkowe na rynku otwartym.
  • Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotycząca cofnięcia pozwolenia na obrót hurtowy produktami leczniczymi przez Sanofi, o ile zostanie utrzymana, może realnie zagrozić bezpieczeństwu polskich pacjentów. W praktyce oznaczać będzie całkowity brak dostępu pacjentów do wszystkich leków Sanofi dystrybuowanych w Polsce, nie tylko do leku Clexane®, ale i do innych, kilkuset produktów Grupy Sanofi w Polsce, stosowanych w takich obszarach terapeutycznych jak: onkologia, diabetologia, kardiologia i kardiologia z chorobami naczyń, centralny układ nerwowy, gastroenterologia, urologia, ginekologia, reumatologia z osteoporozą, immunologia. Sanofi dostarcza leki, również te ze statusem ratujących życie, do blisko 800 szpitali w Polsce, co oznacza że pacjenci hospitalizowani także stracą dostęp do leków Grupy Sanofi, w tym do leków nieposiadających tzw. zamienników.
  • Sanofi pozostaje w kontakcie z władzami zdrowotnymi. Wierzymy, że przedstawione argumenty oraz złożone wyjaśnienia wpłyną na zmianę decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
  • Nie toczy się żadne postępowanie prokuratury przeciwko firmie Sanofi. Sanofi jest jedynie świadkiem w postępowaniach dotyczących braków leku Clexane.

Źródło: Sanofi

Fot. www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ