INFARMA: W sprawie cofnięcie zezwolenia na prowadzenie działalności przez hurtownię Sanofi
INFARMA zwróciła się z prośbą do firmy Sanofi-Aventis Sp. z o.o. o dodatkowe informacje dotyczące stosowanych przez nią modeli dystrybucji leków. Spółka zapewniła Związek o pełnej zgodności realizowanego modelu dystrybucji z obowiązującymi przepisami.

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA pragnie zapewnić, że zrzeszone w nim podmioty podejmują wszelkie możliwe działania, by zagwarantować pacjentom dostęp do niezbędnych dla nich terapii. Dotyczy to ilości leków dostarczanych na rynek w Polsce oraz modeli ich dystrybucji.
Ograniczony dostęp pacjentów do leków jest bezpośrednim skutkiem niekontrolowanego wywozu leków za granicę, prowadzonego przez niektóre hurtownie i apteki.
Stosowane przez innowacyjne firmy farmaceutyczne modele dystrybucji stanowią odpowiedź na pogarszającą się sytuację polskich pacjentów. Ich celem jest zabezpieczenie dostępności leków w ramach dystrybucji aptecznej, a także zagwarantowanie ciągłości dostaw placówkom ochrony zdrowia. Działania te pozwalają zminimalizować negatywny wpływ wywozu produktów leczniczych na bezpieczeństwo pacjentów.
Doniesienia medialne sugerujące obowiązek firm farmaceutycznych sprzedaży leków na każde żądanie oparte są na nieprawidłowym rozumieniu obowiązku dostaw. Art. 36z Prawa farmaceutycznego nakazuje firmom zapewnienie ilości leków niezbędnej do zaspokojenia potrzeb pacjentów, a nie wszystkich uczestników rynku, oraz do zapewnienia ciągłości terapii. Żadna firma nie jest w stanie dostarczać swoich leków w nieograniczonych ilościach. Firmy wprowadzają na rynek ilości leków przewyższające szacowane zapotrzebowanie polskich pacjentów oraz wypełniają w tym zakresie również swoje zobowiązania wynikające z decyzji refundacyjnych.
Należy podkreślić, że w opinii innowacyjnych firm farmaceutycznych, docelowym modelem rozwiązania tego problemu jest wprowadzenie stosownych regulacji prawnych. Zarówno INFARMA, jak i zrzeszone w niej podmioty są przekonane, że pożądane zmiany przyniesie wchodząca w życie 11 lipca 2015 roku nowelizacja ustawy – Prawo farmaceutyczne. Wprowadza ona systemowe zmiany, przede wszystkim w odniesieniu do kontroli eksportu, które zagwarantują ograniczenie nadmiernego wywozu leków z Polski.
INFARMA zwróciła się z prośbą do firmy Sanofi-Aventis Sp. z o.o. o dodatkowe informacje dotyczące stosowanych przez nią modeli dystrybucji leków. Spółka zapewniła Związek o pełnej zgodności realizowanego modelu dystrybucji z obowiązującymi przepisami, a także o podjęciu działań wraz z przedstawicielami administracji publicznej, by zaistniała sytuacja została możliwie szybko rozwiązana.
INFARMA podkreśla również, że postępowanie prokuratury toczy się w sprawie braku dostępności określonych leków, a nie przeciwko firmom farmaceutycznym.
Źródło: INFARMA
Fot. www.freeimages.com