Partner serwisu
13 sierpnia 2015

Sanofi i Evotec: współpraca nad nowymi lekami przeciwcukrzycowymi

Kategoria: Z życia branży

Sanofi ogłosiła nawiązanie strategicznej współpracy w zakresie badań naukowych z firmą Evotec. Jej celem jest opracowanie leków przeciwcukrzycowych modulujących komórki beta trzustki, co może wyeliminować konieczność wstrzykiwania insuliny. Komórki beta odgrywają kluczową rolę w patogenezie cukrzycy, choroby występującej obecnie u 387 milionów pacjentów na całym świecie.

Sanofi i Evotec: współpraca nad nowymi lekami przeciwcukrzycowymi

– Z uwagi na fakt, że cukrzyca wciąż pozostaje znacznym obciążeniem dla ludności na świecie, musimy kontynuować wysiłki mające na celu opracowanie przełomowych sposobów leczenia dla milionów osób cierpiących na tę postępującą i wyniszczającą chorobę – stwierdził Philip Larsen, MD, PhD, Vice President, Global Head of Diabetes Research and Translational Science w firmie Sanofi. – W ramach podjętej współpracy będziemy mogli skorzystać z wiedzy specjalistycznej firmy Evotec w zakresie technologii oraz z bogatego doświadczenia i wiodącej pozycji firmy Sanofi w dziedzinie cukrzycy. Mamy wspólną wizję zmiany podejścia do leczenia cukrzycy w przyszłości poprzez opracowanie nowych strategii w tym zakresie.

Celem nadrzędnym nowo nawiązanej współpracy w zakresie badań naukowych będzie opracowanie terapii zastępującej komórki beta na bazie funkcjonalnych komórek beta uzyskiwanych z ludzkich komórek macierzystych. Firmy wykorzystają również ludzkie komórki beta do wysoko wydajnej oceny przesiewowej leków w celu identyfikacji małych cząsteczek lub leków biologicznych działających na komórki beta.

Na mocy podpisanej umowy firma Evotec będzie upoważniona do otrzymywania wynagrodzeń etapowych za prace rozwojowe, rejestracyjne i komercjalizacyjne, których łączna kwota może przekroczyć 300 milionów euro, a także prowizje od sprzedaży netto.

– Odkrywanie i opracowywanie leków wytwarzanych na bazie komórek macierzystych jest najnowszym trendem w zakresie innowacji terapeutycznych, powiedział dr Cord Dohrmann, Chief Scientific Officer w firmie Evotec. – Jesteśmy bardzo dumni, że możemy być partnerem Sanofi, firmy z wieloletnią tradycją w dziedzinie produkcji leków przeciwcukrzycowych, w ramach ścisłej i komplementarnej współpracy, której celem jest udoskonalenie sposobów leczenia tej choroby w przyszłości.

Źródło: informacja prasowa

Fot. www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ