Partner serwisu
19 października 2015

MZ: Wyjaśnienie do artykułu pt. „Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie afery lekowej”

Kategoria: Z życia branży

W nawiązaniu do artykułu, który ukazał się 16.10 na portalu TOK FM pt. „Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie afery lekowej” MZ wyjaśnia, że w odniesieniu do wywozu leków za granicę nie ma mowy o żadnej „aferze lekowej”.

MZ: Wyjaśnienie do artykułu pt. „Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie afery lekowej”

Nie jest prawdą, że Ministerstwo Zdrowia sprzyja wywozowi leków za granicę bądź nie reaguje na takie przypadki. 12 lipca br. weszła w życie ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw, która ma  na celu uniemożliwienie wywozu leków, w przypadku których istnieje ryzyko braku dostępności.

Należy pamiętać, że polskie przepisy prawa mają zastosowanie wyłącznie na terenie kraju, a sam fakt obowiązywania 5% marży hurtowej nie ma wpływu na wywóz leków za granicę i na jego skalę w sytuacji, gdy w Polsce są one często kilkakrotnie tańsze niż w innych krajach.

Ministerstwo Zdrowia nie podziela opinii wydanej przez Biuro Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu. Przepisy ustawy o refundacji odnoszą się do sytuacji prawnych występujących na terenie Polski i obejmują te czynności prawne, które są regulowane reżimem tej ustawy (opinie prawne w tej sprawie znajdują się w plikach do pobrania). 

Poseł Tomasz Latos zapowiadał złożenie wniosku do Prokuratury w tej sprawie w czerwcu. Zdumiewające jest, że sprawa powraca pod koniec kampanii wyborczej.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają różne systemy refundacyjne, w tym m.in. różne poziomy marż, w związku z czym przy eksporcie stosuje się zasady państwa na teren, którego dany lek jest sprzedawany. Ograniczenie zakresu stosowania marży sztywnej do handlu krajowego wynika również z art. 35 TFUE zakazującego ograniczeń ilościowych w eksporcie oraz środków o skutku równoważnym. Tym samym, marże sztywne powinno się stosować jedynie do handlu krajowego z uwagi na zasady prawa europejskiego.

Ministerstwo Zdrowia, wykorzystując swoje uprawnienia zarówno w zakresie przygotowywania i wnioskowania regulacji prawnych, jak i uprawnień kontrolnych, bezwzględnie dba o bezpieczeństwo i dostęp polskich pacjentów do wszystkich leków.

Źródło: MZ

Fot. www.freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ