Partner serwisu
20 października 2015

MZ: Wyjaśnienia dotyczące doniesień medialnych o problemach z dostępnością szczepionek w Polsce

Kategoria: Z życia branży

MZ prosi przedstawicieli mediów o to, aby nie straszyli pacjentów i nie wprowadzali ich w błąd

MZ: Wyjaśnienia dotyczące doniesień medialnych o problemach z dostępnością szczepionek w Polsce

Ministerstwo Zdrowia zakupiło szczepionki przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi dla wszystkich dzieci. Jednak – w związku z czasowym problemem z ich produkcją i dystrybucją w 2014 r., który występował w całej Europie – dostęp do szczepionek był ograniczony w I półroczu 2015 r.

Problemy z dostawami szczepionek zdarzają się sporadycznie. Ministerstwo Zdrowia zawsze otrzymuje takie informacje wcześniej i podejmuje działania zapewniające ciągłość szczepień. W tym celu w VI kwartale 2014 r. resort przekazał do wszystkich placówek ochrony zdrowia w Polsce zalecenia dotyczące wykonywania szczepienia ochronnego przeciwko krztuścowi. Dzięki temu, mimo problemów producenta z wywiązaniem się z obowiązku zapewniania ciągłości dostaw, dzieci były szczepione w terminach, które pozwalają zachować odporność na choroby zakaźne.

Obecnie wszystkie dostawy szczepionek są realizowane zgodnie z harmonogramem:

I dostawa do 15 sierpnia 2015 (128 000 dawek – zrealizowana);
II dostawa do 30 września 2015 (100 000 dawek – zrealizowana);
III dostawa do 31 października 2015 (100 000 dawek);
IV dostawa do 30 listopada 2015 (104 490 dawek);

W odniesieniu do szczepionki MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce) informuję, że preparaty zostały zakupione w 2015 r. Kolejna dostawa będzie w listopadzie. 

MZ prosi przedstawicieli mediów o to, aby nie straszyli pacjentów i nie wprowadzali ich w błąd. Apeluje, aby podczas przygotowywania materiałów o tematyce zdrowotnej zachowywali rzetelność dziennikarską, mając na względzie dobro pacjenta.

Nie ma niebezpieczeństwa, że w Polsce zabraknie szczepionek, o czym MZ informowało „Dziennik Gazetę Prawną”, w której został opublikowany artykuł pt. „Brakuje szczepionek, krztusiec atakuje dzieci”.

Źródło: MZ

Fot. www.freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ