Partner serwisu
17 listopada 2015

Insulina przyjmowana tylko raz w tygodniu?

Kategoria: Ciekawostki

Na początku listopada br. firmy Sanofi i Hanmi Pharmaceutical Co., Ltd. zawarły globalną umowę licencyjną w zakresie opracowania portfolio eksperymentalnych, długo działających leków diabetologicznych, w tym między innymi insuliny przyjmowanej raz w tygodniu.

Insulina przyjmowana tylko raz w tygodniu?

Na mocy zawartego porozumienia firma Hanmi w ramach zaliczki na poczet zawiązanej współpracy otrzyma 400 mln EUR. Kolejna transza wynagrodzenia w wysokości 3,5 mld EUR zostanie przyznana wraz z ukończeniem konkretnych etapów projektu w obszarze rozwoju, rejestracji i sprzedaży. Dodatkowo, Hanmi będzie uprawniona do otrzymania dwucyfrowego honorarium z tytułu opłat licencyjnych ze sprzedaży netto. Z kolei firma Sanofi uzyska globalną licencję na wyłączność w zakresie opracowania i komercjalizacji

1.) preparatu efpeglenatide, długo działającego agonisty receptora glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP1-RA) znajdującego się w późnej fazie badań klinicznych;

2.) insuliny przyjmowanej raz w tygodniu;

3.) leku skojarzonego zawierającego GLP-1-RA i insulinę, przeznaczonego do stosowania raz w tygodniu.

Wymienione rozwiązania terapeutyczne będą opracowywane pod wspólną nazwą „Projekt Quantum” i wykorzystają autorską platformę technologiczną firmy Hanmi: LAPSCOVERY (Long Acting Protein / Peptide Discovery Platform), dotychczas wykorzystywaną w odkryciach długo działających protein i peptydów. Dodatkowo, w ramach porozumienia Hanmi zachowa wyłączne prawo do udziału w komercjalizacji produktów na terenie Korei i Chin.

–Zawarta między stronami umowa w zakresie opracowania trzech innowacyjnych rozwiązań diabetologicznych jest potwierdzeniem długotrwałego zaangażowania Sanofi na rzecz niesienia skutecznej pomocy pacjentom dotkniętym tą chorobą – powiedziała Pascale Witz, Executive Vice President Sanofi, która w nowej strukturze organizacyjnej firmy pokieruje globalną jednostką ds. Cukrzycy i Chorób Sercowo-Naczyniowych (Global Diabetes and Cardiovascular Care Business Unit). – Nawiązana współpraca to ogromna szansa na poszerzenie posiadanego portfolio o leki przyjmowane raz w tygodniu i raz na dobę, a wraz z tym zapewnienie pacjentom jeszcze bardziej komfortowych terapii, a także zwiększenie naszego udziału w segmencie insulin bazalnych oraz dalszego wykorzystania preparatów GLP-1-RA i leków skojarzonych zawierających GLP-RA i insulinę. W ten sposób realizujemy cel, którym jest uzupełnienie naszej bieżącej oferty i dotarcie do szerszej grupy pacjentów. 

Portfolio Quantum bazuje na autorskiej technologii firmy Hamni pod nazwą LAPSCOVERY (Long Acting Protein/Peptide Discovery), którą jest platforma technologiczna ukierunkowana na wydłużenie czasu działania leków biologicznych. Głównym celem jest ograniczenie do minimum częstotliwości oraz liczby podawanych dawek leku, a w konsekwencji zmniejszenie częstotliwości zdarzeń niepożądanych przy optymalizacji skuteczności terapii.

– Cieszymy się, że Sanofi – firma z długoletnią tradycją i wieloletnim doświadczeniem, a zarazem lider segmentu diabetologicznego z ogromnymi osiągnięciami w tej dziedzinie – dostrzegła wartość Projektu Quantum firmy Hanmi”, powiedział dr Gwan Sun Lee, dyrektor generalny i prezes Hanmi Pharmaceutical. – Jesteśmy przekonani, że znaleźliśmy właściwego partnera i cieszy nas, że możliwości, jakie zyskujemy dzięki zawartej z Sanofi umowie licencyjnej przyczynią się do rozwoju Projektu Quantum Hanmi i opracowania nowych metod leczenia osób cierpiących na cukrzycę.

Spółka Hanmi zaprezentowała dane z pięciu klinicznych i pozaklinicznych badań dotyczących preparatu efpeglenatide podczas 75. sesji naukowej Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (ADA), która odbyła się w czerwcu br. Więcej informacji uzyskać można tutaj. 

Umowa podlega zwyczajowym warunkom zamknięcia transakcji, w tym dotyczącym przeprowadzenia kontroli według wymogów ustawy Hart-Scott-Rodino o poprawkach antytrustowych.

Informacje o Sanofi Diabetes 

Firma Sanofi dąży do niesienia pacjentom pomocy w walce ze złożonym problemem, jakim jest cukrzyca, poprzez dostarczanie innowacyjnych, zintegrowanych i spersonalizowanych rozwiązań. Kierując się cennymi informacjami otrzymywanymi dzięki opiniom chorych na cukrzycę i kontaktom z nimi, firma nawiązuje współpracę z innymi podmiotami, co pozwala jej oferować systemy diagnostyczne, terapie, usługi i urządzenia, w tym systemy monitorowania glikemii. Sanofi wprowadza na rynek leki dla pacjentów z cukrzycą typu 1 lub typu 2, przeznaczone do podawania we wstrzyknięciach, wziewne i doustne.  

Informacje o firmie Sanofi

Firma Sanofi, działający na skalę globalną lider sektora farmaceutycznego, zajmuje się odkrywaniem, opracowywaniem i upowszechnianiem rozwiązań terapeutycznych, które zaspokajają potrzeby pacjentów. Sanofi rozwija pozycję lidera w obszarach takich jak rozwiązania dla cukrzyków, szczepionki dla ludzi, innowacyjne leki, środki ochrony zdrowia, rynki wschodzące, zdrowie zwierząt oraz Genzyme. Spółka Sanofi jest notowana na giełdach w Paryżu (EURONEXT: SAN) i Nowym Jorku (NYSE: SNY).  

Źródło: informacja prassowa

Fot. www.freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ