Partner serwisu
19 listopada 2015

Bezpłatne leki od 75 roku życia

Kategoria: Z życia branży

Wygłaszając expose, Beata Szydło, Prezes Rady Ministrów – odniosła się m.in. do służby zdrowia. Wymieniając najważniejsze sprawy, którymi nowy rząd zamierza zająć się w pierwszej kolejności, premier Beata Szydło zadeklarowała: „Chcę powiedzieć, co przede wszystkim zrobimy w czasie pierwszych stu dni naszych rządów: bezpłatne leki od 75 roku życia”.

Bezpłatne leki od 75 roku życia

W expose premier Szydło zapowiedziała przebudowę służby zdrowia. „Dotychczasowy model organizacji i finansowania służby zdrowia nie sprawdził się.” – oceniła. Zaznaczyła, że prowadził on do ekonomizacji służby zdrowia i  zmiany funkcji lekarza. „Pacjent nie może być pozycją w bilansie, lekarz – księgowym, a szpital – przedsiębiorstwem.  Służba zdrowia nie może być nastawiona na zysk. Nie ma tu innego sposobu niż powrót do finansowania budżetowego wraz z właściwymi dla niego rygorami.” – wskazała premier Szydło.

„Każdy polski obywatel ma czuć się bezpiecznie wtedy, kiedy  potrzebuje pomocy medycznej. Ma wiedzieć, że ta pomoc zostanie mu udzielona szybko, że będzie bezpieczny i że będzie to pomoc bezpłatna.” – podkreśliła premier.

Zapowiedziała również, że rząd będzie realizować program tworzenia gabinetów stomatologicznych i lekarskich w szkołach.

W expose nie zabrakło słów skierowanych do przedstawicieli zawodów medycznych. „W pełni doceniam rolę lekarzy i jestem przekonana, że powinni być oni wysoko i bardzo wysoko nagradzani. Doceniam też w pełni ogromne znaczenie pracy pielęgniarek, ratowników medycznych i innych pracowników służby zdrowia, których dochody są dzisiaj zbyt niskie.”  - powiedziała premier Szydło.

Podkreśliła również, że trzeba wyraźnie oddzielić publiczną służbę zdrowia od prywatnej, a służba ratownictwa medycznego powinna być zbudowana na podobnych podstawach, jak inne służby państwowe.

Źródło: MZ

Fot. www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ