Partner serwisu
11 grudnia 2015

Pierwsze dawki szczepionki przeciwko poliomyelitis ShanIPV(TM) do wstrzykiwań będą wkrótce dostępne dla niemowląt w Indiach

Kategoria: Ciekawostki

W dniu 11 grudnia, po raz siódmy, obchodzony będzie Ogólnopolski Dzień Szczepień, którego jednym z partnerów jest Sanofi Pasteur. Wydarzenie podkreśla znaczenie szczepień dla przeciwdziałania i zwalczania chorób, mogących mieć ogromny wpływ na stan zdrowia czy nawet życie ludzkie. Niektóre kraje świata są jednak wciąż narażone na poważne, dotykające w szczególności dzieci, schorzenia takie jak polio. Sanofi Pasteur i jej partner - firma Shantha Biotechnics stawiają kolejny krok ku całkowitemu uwolnieniu świata od choroby Heinego Medina.

Pierwsze dawki szczepionki przeciwko poliomyelitis ShanIPV(TM) do wstrzykiwań będą wkrótce dostępne dla niemowląt w Indiach

Sanofi Pasteur, dział szczepionek Grupy Sanofi, poinformowała, że pierwsza partia ShanIPV(TM), nowych inaktywowanych szczepionek przeciwko poliomyelitis do wstrzykiwań (IPV), wyprodukowanych przez powiązaną z nią firmę Shantha Biotechnics w Hyderabad w Indiach, będzie dostępna w ciągu kilku najbliższych dni. Pierwsze dawki szczepionki zostaną udostępnione w celu podania pierwszej dozy IPV w ramach wprowadzania jej do programu szczepień dla wszystkich niemowląt w Indiach, jednym z najbardziej zaludnionych krajów świata.   

 

Indie oficjalnie włączają IPV do narodowego programu szczepień, aby uzupełnić działanie legendarnych „kropelek na cukier”, tj. doustnej szczepionki przeciwko polio (OPV). Dzięki temu ponad 20 milionów noworodków rocznie będzie mogło odnieść korzyści z tej nowej szczepionki. Jest to zasadniczy krok w stronę życia bez polio, co jest perspektywą bardzo bliską. Przyznanie Indiom w 2014 r. statusu kraju wolnego od polio upewniło ekspertów, że dziesięciolecia walki prowadzonej z polio na całym świecie zbliżają się ostatecznie do końca. Sanofi Pasteur oraz powiązana z nią firma Shantha Biotechnics będą jednak wspólnie produkować większą część IPV do celów zaopatrzenia tego azjatyckiego kraju.

 

„Włączając IPV do swego programu szczepień, Indie sprawiają, że świat jest znacznie bliżej uwolnienia się od polio”, powiedział Olivier Charmeil, Prezes i Dyrektor Generalny firmy Sanofi Pasteur. „Jako firma od wielu lat obecna w Indiach jesteśmy dumni, że szczepionki produkowane zarówno przez Sanofi Pasteur, jak i Shantha zostaną wykorzystane w tej ważnej inicjatywie zmierzającej do uwolnienia świata od polio. Od wielu lat prowadziliśmy partnerską współpracę z rządem Indii z myślą o tym dniu.”

 

Zaledwie dwa kraje na świecie noszą nadal status endemicznych dla polio, co oznacza, że wirus polio jest rutynowo przenoszony między członkami społeczności. W obu krajach dokonano jednak wielkich postępów i możliwe, że odnotowanie ostatniego przypadku polio na świecie jest kwestią zaledwie kilku miesięcy. „Nasze pokolenie będzie ostatnim, które jest świadkiem dramatu dzieci, u których polio spowodowało niedowład lub śmierć. Jestem tego pewien,” powiedział prof. Jacob John (Former Christian Medical College, Vellore, Tamil Nadu, Indie). „Możliwe, że zapamiętamy rok 2015 jako rok, w którym uczyniliśmy ostatni krok na drodze do eradykacji tej choroby na zawsze.”

 

Informacje na temat szczepionek przeciwko polio w formie doustnej i do wstrzykiwań.

Doustna szczepionka przeciwko polio (OPV) przyczyniła się do wyeliminowania przypadków tej choroby w Indiach, a dzięki jej stosowaniu na całym świecie liczba przypadków polio zmniejszyła się o ponad 99% w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca obecnie uzupełnianie żywej szczepionki OPV, a następnie zastępowanie jej przez inaktywowaną szczepionkę do wstrzykiwań (IPV). OPV i IPV stymulują układ odpornościowy organizmu w nieco odmienny sposób, a zatem dzieci, które otrzymują obie te szczepionki powinny uzyskać jeszcze lepszą ochronę przed chorobą.

 

Gdy uda się uwolnić świat od polio, zgodnie z zaleceniem WHO z 2012 r., IPV będzie jedyną szczepionką gwarantującą, że choroba nigdy nie wróci OPV zawiera mieszaninę żywych, atenuowanych szczepów wirusa polio. Mimo iż OPV jest szczepionką bezpieczną, nie zaleca się, aby była stosowana na obszarach uznawanych za wolne od poliomyelitis: gdy polio przestanie istnieć w dzikiej postaci, żywy wirus nie powinien istnieć nadal w formie szczepionki.

 

Wprowadzenie na całym świecie IPV, szczepionki stosowanej od lat w wielu krajach, jest koniecznym krokiem zmierzającym do uwolnienia świata od polio do roku 2019, co jest założeniem Planu strategii eradykacji choroby (ang. Endgame Strategic Plan) stworzonego przez Globalną Inicjatywę na Rzecz Eradykacji Polio (ang. Global Polio Eradication Initiative, GPEI). Obecnie ponad 110 krajów uwzględniło IPV w swoich programach szczepień.

 

Firma Sanofi Pasteur angażuje się w działania na rzecz uwolnienia świata od polio

W lutym 2014 r. firma Sanofi Pasteur - największy na świecie producent IPV - oraz Fundacja Billa i Melindy Gatesów ogłosiły wspólny program dotowania cen produktu obejmujący wsparcie finansowe ze strony obu organizacji. Program ten umożliwia GAVI udostępnienie IPV i włączenie jej do programów szczepień w 73 spośród najbiedniejszych krajów świata.

 

Sanofi Pasteur, wiodący dostawca zarówno OPV, jak i IPV, jest parterem Globalnej Inicjatywy na Rzecz Eradykacji Polio od ponad 20 lat. W tym okresie Firma dostarczyła na rzecz UNICEF ponad 5 miliardów dawek OPV. W 1982 r. Sanofi Pasteur zarejestrowała pierwszą inaktywowaną szczepionkę przeciwko polio o zwiększonej skuteczności (IPV), która sprzedawana jest obecnie na całym świecie jako monowalentna szczepionka przeciwko polio oraz jako element skojarzonych szczepionek dla dzieci stosowanych w celu uodpornienia ich na liczne choroby poprzez podanie jednego zastrzyku. Od tego czasu firma Sanofi Pasteur sprzedała ponad miliard dawek IPV i szczepionek zawierających IPV.

 

Informacje o firmie Sanofi

Firma Sanofi, działający na skalę globalną lider sektora farmaceutycznego, zajmuje się odkrywaniem, opracowywaniem i upowszechnianiem rozwiązań terapeutycznych, które zaspokajają potrzeby pacjentów. Sanofi rozwija pozycję lidera w takich obszarach, jak rozwiązania dla cukrzyków, szczepionki, leki innowacyjne, środki ochrony zdrowia, rynki wschodzące, weterynaria oraz Genzyme. Spółka Sanofi jest notowana na giełdach w Paryżu (EURONEXT: SAN) i Nowym Jorku (NYSE: SNY).

 

Firma Sanofi Pasteur – dział szczepionek grupy Sanofi – co roku dostarcza ponad miliard dawek różnych szczepionek, dzięki czemu umożliwia zaszczepienie ponad 500 milionów ludzi na całym świecie. Sanofi Pasteur, światowy lider w branży szczepionek, oferuje szeroką gamę szczepionek, chroniących przed 20 chorobami zakaźnymi. Dziedzictwo firmy, obejmujące tworzenie szczepionek chroniących ludzkie życie, datuje się na ponad sto lat wstecz. Codziennie firma inwestuje ponad 1 milion euro w badania i rozwój. Więcej informacji można znaleźć na: www.sanofipasteur.com lub www.sanofipasteur.us

 

Źródło: informacja prasowa
Fot. freeimages.com

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ