Partner serwisu
04 stycznia 2016

Minister Konstanty Radziwiłł o dostępności i bezpieczeństwie leków dla osób po przeszczepach

Kategoria: Z życia branży

29 grudnia 215 r. podczas konferencji prasowej minister Konstanty Radziwiłł zapewnił pacjentów, że nadal będą mieli dostęp do refundowanych leków immunosupresyjnych. Uspokoił, że pacjenci po przeszczepach „nie tylko mogą czuć się bezpieczni, bo leki będą, ale również mogą się czuć bezpieczni, bo będą to leki tanie”. Powtarzał, że w tej kwestii nic się nie zmieni.

Minister Konstanty Radziwiłł o dostępności i bezpieczeństwie leków dla osób po przeszczepach

Bezpieczne odpowiedniki leków immunosupresyjnych

O szczegółach dotyczących bezpieczeństwa stosowania odpowiedników leków immunosupresyjnych (potwierdzonego badaniami naukowymi) mówił wiceminister Krzysztof Łanda. W wykazie leków refundowanych, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2016 r., znalazły się dwa generyki: jeden zawierający substancję czynną walgancyklowir, drugi – takrolimus. Wiceminister zapewnił, że pacjenci będą mogli kupić te leki w aptekach od 1 stycznia.

Wiceminister poruszył także kwestie dostępności tanich leków immunosupresyjnych dla dzieci. Wyjaśnił, że na liście leków refundowanych znajdują się dwa leki z tą samą substancją czynną, które są zarejestrowane we wskazaniach pediatrycznych. Poinformował, że ich cena nieznacznie wzrośnie. Zapewnił jednak, że Ministerstwo będzie pracowało nad obniżeniem tych cen podczas pracy przy kolejnym wykazie leków refundowanych.   

 

Źródło i fot.: MZ

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ