Partner serwisu
07 stycznia 2016

Naukowa Fundacja Polpharmy wydała podręcznik!

Kategoria: Ciekawostki

Naukowa Fundacja Polpharmy przy wsparciu finansowym Polpharmy wydała w 2015 roku podręcznik "Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych. Od przyczyn do praktycznych rozwiązań". Publikacja pod redakcją naukową profesorów Zbigniewa Gacionga i Przemysława Kardasa  adresowana jest do lekarzy i studentów kierunków medycznych.  

Naukowa Fundacja Polpharmy wydała podręcznik!

Powszechnie wiadomo, że nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych ma swoje poważne następstwa zdrowotne, społeczne i finansowe. Zdaniem prof. Przemysława Kardasa temu niekorzystnemu zjawisku można efektywnie zapobiegać, a w razie jego wystąpienia – skutecznie interweniować. Warunkiem jest jednak posiadanie przez pracowników służby zdrowia odpowiedniej wiedzy, i umiejętności praktycznych. Kilka krajowych uczelni medycznych wprowadziło do swojej działalności dydaktycznej temat współpracy lekarza z pacjentem, tym bardziej raził brak podstawowego podręcznika dla nauczania tego zagadnienia. Profesor Kardas uważa, że podręcznik powinien tę lukę wypełnić, i poprzez szerzenie opartej na aktualnych osiągnięciach nauk medycznych wiedzy, poprawić efektywność leczenia się pacjentów w Polsce.

Podręcznik składa się z trzech części: ogólnej, zawierającej definicje, ocenę stanu obecnego, sposoby rozwiązywania problemu oraz rozdziały o roli innych profesjonalistów medycznych, np. farmaceuty i pielęgniarki; szczegółowej omawiającej problem i sposoby jego rozwiązywania w konkretnych jednostkach chorobowych np. kardiologia, czy diabetologia.  I trzeciej – praktycznej, zawierającej gotowe schematy rozmów z pacjentami, zalecenia dla lekarzy POZ czy listę kontrolną dla lekarzy dbających o przestrzegania zaleceń terapeutycznych.

Do współpracy przy pisaniu podręcznika zostali zaproszeni eksperci, autorytety medyczne, doświadczeni praktycy. Wydawcą i dystrybutorem podręcznika było wydawnictwo Index Copernicus. Książka ukazała się w nakładzie 3 tys. egzemplarzy. Dostępna jest w formacie pdf na stronie Fundacji i jako e-Pub do pobrania na urządzenia mobilne.

Podręcznik patronatem objęły: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, Polskie Towarzystwo Farmakologiczne.

POBIERZ PODRĘCZNIK

Źródło i fot.: Polpharma

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ