Partner serwisu
26 kwietnia 2016

Dobra zmiana na rynku wyrobów medycznych

Kategoria: Z życia branży

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED z entuzjazmem przyjęła zapowiedź Ministerstwa Zdrowia dotyczącą umożliwienia pacjentom dokonywania dopłat w sytuacji, gdy podczas korzystania ze świadczeń finansowanych przez NFZ będą chcieli mieć dostęp do innowacyjnego wyrobu medycznego, nieobjętego publicznym finansowaniem. Według badań przeprowadzonych przez Research Cloud* na zlecenie OIGWM POLMED, rozwiązanie takie popiera zdecydowana większość Polaków.

Dobra zmiana na rynku wyrobów medycznych

Obecny system ochrony zdrowia funkcjonuje tak, że pacjent musi skorzystać ze standardu oferowanego przez NFZ lub w 100 proc. pokryć koszt leczenia prywatnego. Sytuację najlepiej obrazuje leczenie zaćmy: dzisiaj pacjent, w ramach standardu oferowanego przez NFZ, podczas operacji może mieć wszczepioną standardową soczewkę, która nie koryguje np. krótkowzroczności czy astygmatyzmu. Chory, który cierpi na powyższe przypadłości nie może, w ramach operacji finansowanej przez NFZ, dopłacić do soczewki wyższej jakości. Jeśli chce to zrobić, musi pokryć w całości wszystkie koszty zabiegu: ponadstandardowej soczewki oraz operacji.

Pacjentowi nie daje się zatem możliwości wyboru. Nie może otrzymać świadczenia zdrowotnego w ramach NFZ i dopłacić np. za wykorzystanie  nowocześniejszego wyrobu niż ten, którego koszt sfinansowałby normalnie NFZ.

Z zapowiedzi płynących z Ministerstwa Zdrowia, powyższa sytuacja ma się wkrótce zmienić. Ministerstwo rozpoczyna bowiem prace nad projektem ustawy o wyrobach medycznych, która wprowadzi w stosunku do wyrobów medycznych zasadę analogiczną do finansowania leków. Państwo wyznaczy limit, do którego będzie finansować dany wyrób w ramach procedury, a pacjent będzie miał możliwość skorzystania ze świadczenia w wyznaczonym standardzie lub dopłaty do procedury, jeśli będzie chciał skorzystać z nowocześniejszego wyrobu medycznego.

Zdaniem Izby POLMED, możliwość dopłaty do lepszych technologii i wyrobów medycznych przyniesie same korzyści zarówno dla pacjenta, jak i płatnika.

- Nie można przecież zabronić ludziom dbania o zachowanie, czy też odzyskanie zdrowia oraz troski o maksymalny komfort życia po chorobie, co przejawia się właśnie w chęci bycia leczonym najnowocześniejszymi technologiami i przy użyciu najnowszego sprzętu. Zapowiadana zmiana to również korzyści dla szpitali, które będę mogły zaoferować lepszy standard leczenia oraz dla lekarzy, którzy będą mieli możliwość leczenia przy użyciu najnowocześniejszych technologii – mówi Janusz Szafraniec, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED. - Każdy pacjent chce mieć możliwość korzystania ze świadczeń zdrowotnych najwyższej jakości – polskiego budżetu na tę  najwyższą jakość nie stać. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że pieniędzy na ochronę zdrowia jest za mało – dodaje.

POLMED zwraca także uwagę, że proponowane przez Ministerstwo Zdrowia rozwiązanie jest jednoznacznie popierane przez zdecydowaną większość Polaków.

Jak wykazało przeprowadzone w ub. roku na zlecenie OIGWM POLMED badanie wykonane przez Research Cloud*,  72% Polaków uważa, że pacjenci powinni mieć możliwość wyboru dopłaty do diagnostyki i leczenia nowocześniejszymi metodami niż te, które bez dopłat w standardzie oferuje NFZ. Podobny odsetek ankietowanych (71%), byłby osobiście zainteresowany możliwością takiej dopłaty, jeśli gwarantowałoby to użycie nowocześniejszej metody niż ta, której koszt w całości pokrywa NFZ.

Diagnozowanie i leczenie za pomocą nowoczesnych wyrobów medycznych często zapewnia szybszy powrót do zdrowia, skraca czas pobytu w szpitalu i daje mniejsze ryzyko powikłań.

Źródło: informacja prasowa POLMED

Fot. freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ