Partner serwisu
18 maja 2016

Jedyna taka klasa

Kategoria: Ciekawostki

Polpharma SA i Zespół Szkół Ekonomicznych (ZSE) w Starogardzie Gdańskim uruchamiają nowy kierunek kształcenia w zawodzie technik analityk. Rekrutacja do nowo utworzonej klasy trwa od 9 maja do 22 czerwca.

Jedyna taka klasa

Nauka zawodu technik analityk w klasie o profilu chemicznym odbywać się będzie w tzw. systemie dualnym, czyli łączącym kształcenie teoretyczne w szkole ze zdobywaniem praktycznych umiejętności pod okiem pracodawcy. Chociaż taki rodzaj edukacji występuje już w polskim szkolnictwie zawodowym, dualny system kształcenia zawodowego został prawnie uregulowany rozporządzeniem MEN dopiero w ubiegłym roku.

Dzięki współpracy z Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma SA, uczniowie nowej klasy będą mieli możliwość kształcenia pod okiem najlepszych specjalistów. W zaadaptowanych do tego celu laboratoriach na terenie Polpharmy, będą mogli m.in. korzystać z nowoczesnej aparatury pomiarowej, niezbędnych elektronarzędzi i odczynników. 4-letni cykl nauczania obejmuje 750 godzin kształcenia zawodowego praktycznego i 240 godzin praktyk zawodowych w starogardzkim zakładzie firmy. Teoretyczna nauka zawodu rozpocznie się z początkiem roku szkolnego, natomiast zdobywanie praktycznych umiejętności w Polpharmie planowane jest od stycznia 2017 r.

- Możliwość czynnego uczestniczenia w procesie kształcenia uczniów i udział w rozwoju umiejętności przyszłych kadr Polpharmy, to dla nas duże wyzwanie i niezwykle ważne przedsięwzięcie. To również wyraz naszej więzi ze społecznością lokalną i realizowanej od lat polityki dobrego sąsiedztwa. Zachęcamy wszystkich uczniów, którzy chcieliby zdobyć ciekawy zawód pod okiem najlepszych specjalistów w kraju, do wzięcia udziału w rekrutacji. To doskonała okazja nie tylko do zdobycia ciekawego zawodu, ale też stabilnej, satysfakcjonującej pracy w przyszłości - mówi Tomasz Moys, Wiceprezes Zarządu Polpharma SA.

- Bardzo często rozmawiam z pracodawcami i związkami pracodawców z naszego regionu o ich potrzebach. Szkoła jest otwarta na propozycje przedsiębiorców aby kształcić zgodnie z ich oczekiwaniami.  i dostosowywać swoją ofertę do realiów rynku pracy. Idea powstania, nowego kierunku kształcenia w zawodzie technik analityk, zrodziła się właśnie podczas jednej z takich rozmów. Z Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma SA współpracujemy od dawna przy różnych okazjach, a teraz podejmiemy kolejny, niezwykle ważny krok i będziemy wspólnie kształcić uczniów - mówi Tadeusz Burczyk, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim.

Zasady rekrutacji

W roku szkolnym 2016-2017 kształceniem w zawodzie technika analityka ma być objętych 16 uczniów. Elektroniczna rekrutacja potrwa od 9 maja do 22 czerwca. W przypadku kandydatów, którzy chcieliby rozpocząć naukę w zawodzie technik analityk, punktacji podlegać będą oceny z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego i chemii. 

W trakcie nauki uczniowie uzyskają świadectwa potwierdzające kwalifikacje: „A.59. przygotowywanie sprzętu, odczynników chemicznych i próbek do badań analitycznych” oraz „A.60. wykonywanie badań analitycznych”. Egzaminy związane z tymi kwalifikacjami zaplanowane są w klasie drugiej i czwartej.

Szczegóły rekrutacji do Technikum nr 1 im. Noblistów Polskich, które wchodzi w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim znajdują się na stronie: www.powiatstarogard.pl w zakładce „Rekrutacja 2016”, a także www.polpharma.pl/klasa 

Źródło i fot.: Polpharma

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ