Partner serwisu
02 sierpnia 2016

Wyjaśnienia MZ do artykułu „Koszmar klientów aptek: Unia podniesie ceny leków w Polsce. Mają być identyczne w całej Europie”

Kategoria: Ciekawostki

W nawiązaniu do informacji opublikowanych przez „Dziennik Gazetę Prawną” w wydaniu z 1 sierpnia 2016 r. MZ przedstawiło pełną informację, przekazaną 29 lipca 2016 r. w odpowiedzi na pytania redaktora Jakuba Styczyńskiego.

Wyjaśnienia MZ do artykułu „Koszmar klientów aptek: Unia podniesie ceny leków w Polsce. Mają być identyczne w całej Europie”

Szanowny Panie Redaktorze,

w odpowiedzi na Pana pytania informuję, że ustalanie cen leków należy do kompetencji państw członkowskich, a nie do kompetencji unijnych.

Obecnie w Parlamencie Europejskim nie toczą się żadne prace nad projektem unijnego aktu prawnego w tej kwestii. Nie mamy również informacji, by w Parlamencie Europejskim toczyła się dyskusja nad ujednolicaniem cen leków.

Aspekt cen leków pojawił się jedynie w trakcie zwyczajowego wysłuchania ministra zdrowia Słowacji w Parlamencie Europejskim 12 lipca br., w związku z przejęciem przez Słowację prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Nie dyskutowano tam jednak o ujednoliceniu cen leków – wskazywano jedynie na problemy z importem równoległym, prowadzącym do wywozu leków (takie kwestie podnoszą przede wszystkim przedstawiciele nowej UE). Ponadto w debacie podniesiono sprawę tzw. licencji przymusowej – tj. zmuszenia drogą prawną koncernu farmaceutycznego do rezygnacji z ochrony przewidzianej patentem za odszkodowaniem, aby możliwe było produkowanie leków do tej pory niedostępnych w wystarczających ilościach, a przez to zbyt drogich.

Powyższa debata nie rodzi skutków prawnych, ani nie przekształca się w inicjatywę ustawodawczą. Zwyczajowo każdy Minister na początku prezydencji w Radzie UE przedstawia swoje priorytety, a następnie odpowiada na pytania.

Źródło: MZ

Fot. freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ