Partner serwisu
29 sierpnia 2016

Seniorzy mają prawo do bezpłatnych leków – wyjaśnia MZ

Kategoria: Z życia branży

W nawiązaniu do doniesień medialnych dotyczących zasad przepisywania leków osobom, które ukończyły 75 lat, MZ wyjaśnia, że obawy o ograniczanie seniorom dostępu do bezpłatnych leków są nieuzasadnione.

Seniorzy mają prawo do bezpłatnych leków – wyjaśnia MZ

Wprowadzając bezpłatne leki dla najstarszych Polaków, minister zdrowia ma na względzie troskę o ich zdrowie – czytamy na strnie MZ. – Komunikaty skierowane do pracowników POZ, farmaceutów i lekarzy specjalistów mają wyjaśnić im najważniejsze kwestie dotyczące zasad przepisywania tych leków.

Ponieważ w mediach pojawiły się wybiórcze fragmenty tych komunikatów, MZ wyjaśnia, że jeden z nich przypomina o tym, że zmieniając pacjentowi dotychczas stosowane leki na inne, lekarz ma obowiązek kierować się aktualną wiedzą medyczną – a nie tylko tym, czy dany lek znajduje się na wykazie bezpłatnych leków.

MZ wyjaśnia również, że wykaz leków przysługujących bezpłatnie pacjentom, którzy ukończyli 75 lat, nie jest „wykazem leków zalecanych w leczeniu pacjentów w wieku podeszłym”. Nie może on być jedyną podstawą (a więc taką podstawą, za którą nie stoi wiedza medyczna) do zmiany sposobu leczenia pacjenta.

Źródło: MZ

Fot. freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ