Partner serwisu
29 sierpnia 2016

MZ: Szczepionka na pneumokoki jest skuteczna i bezpieczna

Kategoria: Z życia branży

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że szczepionka przeciwko pneumokokom, którą będą szczepione dzieci w ramach obowiązkowych szczepień ochronnych, jest jak najbardziej skuteczna i bezpieczna. Rodzice dzieci, które są i będą nią szczepione, mogą być spokojni o zdrowie swoich pociech.

MZ: Szczepionka na pneumokoki jest skuteczna i bezpieczna

Szczepionki, które stosuje się w ramach obowiązkowych szczepień ochronnych, kupuje minister zdrowia. Jeśli na rynku są dostępne różne szczepionki dostarczane przez różnych producentów, minister – organizując przetarg – musi przestrzegać zasad uczciwej konkurencji. W tym celu określa się kryteria, na podstawie których oceniane są wszystkie dostępne preparaty. Kryteria dotyczą zarówno jakości dostarczanej szczepionki jak i ceny. Na podstawie kryteriów jakościowych więcej punktów otrzymują szczepionki, które uodparniają na najczęściej występujące odmiany choroby pneumokokowej.

Przetargi są organizowane na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych i muszą być prowadzone w sposób zgodny z prawem. Minister nie może np. określić w kryteriach oceny ofert warunków, które spełnia tylko jeden oferent, gdyż spotkałby się z zarzutami o stosowanie nieuczciwej konkurencji. Gdyby producent drugiej szczepionki nieznacznie obniżył jej cenę, wygrałby przetarg na podstawie kryteriów, które zostały w nim zastosowane.

Zarzuty dotyczące przetargu, są nieuzasadnione – czytamy na sstronie MZ – kwestia kryteriów oceny ofert była rozpatrywana przez Krajowa Izbę Odwoławczą. Pozew firmy, która go wniosła, został oddalony.

Jak deklaruje MZ, w przetargu na szczepionki przeciwko pneumokokom wybrano ofertę, która miała najlepszą relację jakości do ceny. Tę sama szczepionkę minister zdrowia kupił już w 2015 r. Dzieci są więc już nią szczepione i nie ma podstaw do obaw dotyczących jej skuteczności.

Źródło: MZ

Fot. freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ