Partner serwisu
28 października 2016

INFARMA komentuje listopadową listę leków refundowanych

Kategoria: Z życia branży

Decyzją Ministerstwa Zdrowia obowiązujący od 1 listopada 2016 roku wykaz leków refundowanych obejmie 4 nierefundowane dotychczas terapie w ramach rynku aptecznego. Rozszerzone zostaną również dwa programy lekowe w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca oraz raka nerki.

INFARMA komentuje listopadową listę leków refundowanych

Ostatnia w tym roku lista leków refundowanych jest kolejną, która przynosi pacjentom poszerzony dostęp do skutecznych, innowacyjnych terapii - pokreśla Infarma

Od listopada na rynku aptecznym dostępne będą cztery nowe leki dotychczas nieobjęte finansowaniem ze środków publicznych. Pierwszy z nich, łączący dwie substancje czynne: calcipotriol oraz betamethasone, stanowi kolejną opcję terapeutyczną dla pacjentów cierpiących na łuszczynę. Refundacją objęte zostały również leki zawierające febuxostat, stosowany w leczeniu przewlekłej hiperurykemii, oraz agomelatine – stosowany w przypadku stwierdzenia dużych epizodów depresyjnych z widocznymi w obrazie klinicznym objawami zaburzeń snu, lęku lub anhedonii. Leki te dotychczas były dostępne dla pacjentów ze 100% odpłatnością. Ostatnią, nową cząsteczką, która znalazła się na wykazie leków refundowanych jest stiripentol, który ma status leku sierocego. Będzie on stosowany w terapii wspomagającej, w skojarzeniu z klobazamem i walproinianem, u niemowląt cierpiących na ciężką miokloniczną padaczkę – syndrom Draveta.

Dostęp do innowacyjnych terapii zostanie poszerzony w programach lekowych. W ramach istniejącego już programu „B.10 Leczenie raka nerki”, pacjenci uzyskają dostęp do leku zawierającego temsirolimus. Z kolei w przypadku leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca (program lekowy B.6) nową możliwością będzie terapia z wykorzystaniem crizotinibum – leku ukierunkowanego molekularnie. Pozwolenie na dopuszczenie tych leków do obrotu zostało wydane odpowiednio w 2007 i 2012 roku.

W listopadzie na liście leków refundowanych pojawiły się liczne, pierwsze odpowiedniki leków oryginalnych. W tym kontekście istotne jest, by wprowadzając zmiany w wysokości limitu finansowania uwzględniać ryzyko ich negatywnego wpływu na wydatki pacjentów.

Źródło: INFARMA
Fot.: 123rf

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ