Fundacja Republikańska o rynku farmaceutycznym w Polsce
Co pewien czas w Polsce powraca debata na temat rynku farmaceutycznego, jego funkcjonowania, prawnych rozwiązań mających zapewnić jego przejrzystość i zachowanie funkcji prozdrowotnych. Dyskusja dotyczy również aspekt gospodarczego. Czy rynek ten powinien być traktowany jako element gospodarki rynkowej z obwarowaniami prawnymi czy też jako bardzo hermetyczny i dostępny tylko dla określonej grupy zawodowej?

Raport "Rynek dystrybucji farmaceutycznej w Polsce" opracowany przez Fundację Republikańską zawiera omówienie tych kwestii oraz najbardziej racjonalne – zdaniem autorów – wnioski w tym zakresie.
Streszczenie raportu wyszczególnia najważniejsze informacje w tym temacie.
- W Polsce funkcjonuje ponad 14 780 aptek i punktów aptecznych. 62% z nich to apteki indywidualne, 38% sieciowe.
- Na rynku działa ponad 390 sieci aptecznych. Są to głównie małe i średnie polskie przedsiębiorstwa.
- Zaledwie 16 sieci ma powyżej 50 aptek w skali całego kraju, w tym cztery mają ponad 100 placówek.
- Polski rynek apteczny jest niezwykle rozproszony: największy podmiot nie posiada nawet 5% aptek w skali kraju, a kolejne dwa największe mają ok. 3% i 2% Pozostałe sieci apteczne posiadają mniej niż 1%.
- Podział aptek na sieciowe i indywidualne jest od dawna nieaktualny. Większość placówek w Polsce funkcjonuje w sieciach dwojakiego rodzaju: widocznych dla konsumentów sieciach rzeczywistych oraz sieciach wirtualnych czy grupach zakupowych o różnym poziomie integracji, w których własność aptek jest rozproszona, jednak zarządzanie nimi pozostaje w rękach większej, profesjonalnej organizacji określającej warunki i sposób jej działania.
- Sieci apteczne to w 96% polskie przedsiębiorstwa. Zaledwie 5 sieci aptecznych jest własnością firm z udziałem kapitału zagranicznego.
- Statystyczna apteka sieciowa generuje wyższy obrót niż statystyczna apteka indywidualna. Ma też więcej pacjentów i klientów.
Pełna wersja raportu jest do pobrania tutaj
źródło: informacja prasowa
fot.: 123rf