Partner serwisu
18 listopada 2016

Czy kosmetyki znikną z aptek?

Kategoria: Kosmetyki

Kosmetyki, których wyłącznym lub podstawowym celem jest ochrona, pielęgnacja lub utrzymanie czystości ciała powinny być dostępne w aptekach – oceniła w opublikowanym w czwartek stanowisku Naczelna Rada Aptekarska. NRA jest także za utrzymaniem obrotu suplementami diety w aptekach.

Czy kosmetyki znikną z aptek?

Ministerstwo zdrowia pracuje nad zmianą prawa farmaceutycznego, projekt – jak zapowiadał w październiku wiceminister Krzysztof Ładna - powinien trafić do konsultacji zewnętrznych do końca roku. MZ chce m.in., by z aptek znikły kosmetyki, a z obrotu pozaaptecznego niektóre leki.

NRA przypomina w swoim stanowisku, że zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, apteka może prowadzić obrót wyłącznie "kosmetykami, które nie służą upiększaniu i perfumowaniu".

Rada Aptekarska wskazała, że kosmetyki dopuszczone do obrotu w aptekach stanowią wąską, bardzo specyficzną kategorię produktów. Obejmuje ona jedynie te kosmetyki, których wyłącznym lub podstawowym celem jest ochrona, pielęgnacja lub utrzymanie czystości ciała człowieka.

Zdaniem Naczelnej Rady Aptekarskiej "kosmetyki, które mogą być przedmiotem obrotu w aptekach, z uwagi na cel, któremu służą, tj. ochronie, pielęgnacji, utrzymaniu czystości ciała lub uzupełnieniu procesu terapeutycznego, a także z uwagi na drogę podania (zewnętrzne powierzchnie ciała: skóra, włosy, wargi, paznokcie, zewnętrzne narządy płciowe, zęby i błona śluzowa), powinny nadal być przedmiotem obrotu w aptekach, a ich sprzedaż powinna być dokonywana pod nadzorem farmaceuty, którego wiedza zdobyta na studiach obejmuje również naukę z zakresu kosmetologii".

Naczelna Rada Aptekarska zwraca uwagę, że podjęcie decyzji o wycofaniu kosmetyków z aptek, będzie skutkowało przesunięciem tej grupy produktów do obrotu pozaaptecznego, w tym do sklepów ogólnodostępnych.

NRA przekonuje, że "prozdrowotne kosmetyki" znajdujące się obecnie w aptece w większości nie są dostępne w obrocie pozaaptecznym. Według Naczelnej Rady Aptekarskiej, ok. 90 proc. kosmetyków, które można kupić w aptekach, nie jest sprzedawanych w innych miejscach.

– Kosmetyki przeznaczone do obrotu w aptekach stanowią szczególną z punktu widzenia wymogów prozdrowotnych, kategorię produktów, które nie tylko nie mogą szkodzić zdrowiu, ale powinny realizować cele w zakresie ochrony zdrowia – przekonuje Rada Aptekarzy.

W innym opublikowanym stanowisku, NRA opowiedziała się także za utrzymaniem obrotu suplementami diety w aptekach. "Uznając za konieczne utrzymanie w asortymencie aptek suplementów diety.

– Zakres dopuszczonych do obrotu suplementów nie powinien obejmować tych suplementów, które przedstawiane są odbiorcy w sposób wprowadzający go w błąd, w szczególności w zakresie składu, jego działania lub efektów, jakie mogą być osiągnięte w związku z jego stosowaniem – wskazała NRA.

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda w październiku przekonywał, że "apteka musi mieć wyroby medyczne i leki ważne dla zachowania zdrowia społeczeństwa i dla chorych, a nie handlować kosmetykami, farbami do włosów i dziwnymi substancjami o nieudowodnionej skuteczności".

– Nie widzę powodu, dla którego, np. parafarmaceutyki, które wprawdzie nikomu nie zaszkodzą, ale także nikomu nie pomogą, były sprzedawane w aptekach - mówił.

Wiceminister informował, że planowane zmiany zakładają, iż niektóre leki nie będą mogły trafiać do obrotu pozaaptecznego czyli np. na stacje paliw czy do sklepów. Zastrzegł jednak, że pojawią się w nim także nowe, których obecnie nie ma. Dodał, że część leków dostępnych w obrocie pozaaptecznym zostanie ograniczona do najmniejszych opakowań, bowiem mają one służyć jedynie celom doraźnym.

Podczas październikowej konferencji "PharmLab 2016 - I ogólnopolskie forum pacjent-lekarz-farmaceuta" Łanda podkreślał, że za tym, że "apteka nie powinna być sklepem" przemawiają poważne przesłanki systemowe i naukowe.

– Chcielibyśmy wykorzystać potencjał, który drzemie w farmaceutach. (...) Sprowadzenie farmaceuty do sklepikarza jest stratą jego potencjału. Magistrzy farmacji mają ogromną wiedzę i ona powinna być wykorzystana - mówił.

 

źródło: PAP
fot.: 123rf

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ