Partner serwisu
02 grudnia 2016

Leki na przeziębienie nadal bez recepty

Kategoria: Z życia branży

Ministerstwo Zdrowia informuje, że artykuł pt. „Leki na katar od stycznia na receptę”, który został opublikowany w dzienniku „Rzeczpospolita”, zawiera nieprawdziwe informacje i wprowadza pacjentów w błąd.

Leki na przeziębienie nadal bez recepty

Leki na przeziębienie, które zawierają pseudoefedrynę, kodeinę i dekstrometorfan, nadal będą dostępne bez recepty – podkreśla ministerstwo.

Projekt rozporządzenia nie zakłada, że duże opakowania leków z pseudoefedryną znikną z aptek. Wielkość opakowania zależy od decyzji podmiotu odpowiedzialnego.

Od 1 stycznia 2017 r. pacjenci jednorazowo będą mogli kupić lek, który będzie zawierał określoną ilość pseudoefedryny, kodeiny lub dekstrometorfanu. Projekt rozporządzenia przewiduje następujący maksymalny poziom tych substancji w lekach:

  • pseudoefedryna – 720 mg,
  • kodeina – 150 mg,
  • dekstrometorfan – 360 mg.

Wskazane dawki są wystarczające, aby terapia była skuteczna i bezpieczna. Proponowana zmiana nie przysporzy żadnych problemów pacjentom, którzy zaopatrują się w te leki, aby leczyć infekcje górnych dróg oddechowych – informuje ministerstwo.

Na rynku występuje zjawisko zaopatrywania się w leki, które zawierają pseudoefedrynę, w ilościach hurtowych. Następnie są one pozamedycznie wykorzystywane jako prekursory lub substancje psychoaktywne. Nowelizacja ustawy ma przeciwdziałać temu procederowi.

Takie same limity zastosowano m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach i ostatnio w Niemczech. Raporty z Wielkiej Brytanii, które miały na celu monitorowanie wprowadzonych ograniczeń, wykazały ich wysoką skuteczność.
 

źródło: MZ
fot.: 123rf

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ