Strategia GOLD leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc
Wytyczne Światowej Inicjatywy Zwalczania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (GOLD) na 2017 rok, zawierają rekomendację dla skojarzonego stosowania LAMA (długodziałający lek przeciwcholinergiczny) i LABA (długo działający beta2-mimetyk), jako podstawowego leczenia dla chorych na przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) w grupach GOLD od B do D.1. Oznacza to znaczącą zmianę w stosunku do poprzednich wytycznych GOLD.
Nowe wytyczne klasyfikują chorych na POChP wyłącznie według objawów i liczby zaostrzeń w wywiadzie. Nadal stosują system A, B, C, D, w którym poszczególnym grupom są przypisane osobne algorytmy postępowania, co wspiera ideę terapii bardziej ukierunkowanej na potrzeby chorego. W zaleceniach terapeutycznych terapia LAMA/LABA odgrywa kluczową rolę dla grup od B do D.
– Jest to pierwsza ważna korekta dokumentu GOLD począwszy od 2011 roku i stanowi ważny krok w stronę większej indywidualizacji leczenia POChP. Zaktualizowane zalecenia dotyczące farmakoterapii bazują teraz wyłącznie na dwóch czynnikach – objawach i zaostrzeniach w wywiadzie. Nasza Światowa Strategia na 2017 rok ma na celu pomóc osobom cierpiącym na tę przewlekłą, lecz możliwą do leczenia chorobę, proponując holistyczne wytyczne terapeutyczne, które obejmują zarówno leczenie farmakologiczne jak i niefarmakologiczne – powiedział profesor medycyny Claus Vogelmeier, przewodniczący Komitetu Naukowego GOLD.
Globalna strategia rozpoznawania, leczenia i zapobiegania przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc GOLD na 2017 rok oparta jest na najnowszych wynikach opublikowanych badań naukowych. Dodatkowe korzyści dla chorych z POChP wynikające ze stosowania skojarzenia LAMA/LABA, a nie pojedynczych leków tych grup, w porównaniu do leczenia LABA/ICS (długodziałające beta2-mimetyki/ kortykosteroidy wziewne), zostały konsekwentnie potwierdzone w szeregu randomizowanych badań klinicznych. Dowody obejmują wyniki szeroko zakrojonego programu badań klinicznych III fazy - TOviTO®. Dane wykazują również, że tiotropium w połączeniu z olodaterolem zapewnia znaczną poprawę wyników chorych w porównaniu z samym tiotropium, już w pierwszym etapie leczenia, kiedy osoby z POChP potrzebują terapii podtrzymującej.
Nowa Strategia GOLD dostarcza przejrzystych wytycznych w zakresie tego kiedy i u których chorych można dodać lub odstawić ICS. Wszyscy chorzy z POChP powinni być przede wszystkim poddawani terapiom, które optymalizują czynność płuc. Tylko u chorych, u których zaostrzenia występują w ilości większej niż 2 na rok lub powyżej 1, gdy wymagają hospitalizacji, można rozważyć stosowanie terapii zawierającej ICS, po zastosowaniu LAMA/LABA. Co więcej, nowa Strategia GOLD sugeruje, że można bezpiecznie odstawić terapię ICS u osób z POChP, które znajdują się w grupie GOLD D i są stabilne, stosując schemat LAMA/LABA.
Liczne badania, w tym badanie polegające na odstawieniu sterydów wziewnych w trakcie zoptymalizowanego zarządzania rozszerzaniem oskrzeli (WISDOM) pomogły wypracować sposoby odstawiania steroidów.
– Firma Boehringer Ingelheim jest zadowolona, że jej szeroko zakrojony, nadal prowadzony program badań klinicznych w zakresie POChP, znalazł oddźwięk w najnowszej Strategii GOLD. Zamierzamy kontynuować nasze badania w zakresie optymalnego zarządzania POChP, aby poznać najlepsze sposoby postępowania dla chorych na POChP – powiedział dr William Mezzanotte, lek. med. MPH, wiceprezydent i kierownik działu chorób układu oddechowego w Boehringer Ingelheim.
POChP to poważna, choć możliwa do leczenia, choroba płuc; ocenia się, że na całym świecie cierpi na nią 210 milionów osób. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat ogólna liczba zgonów z powodu POChP wzrośnie o ponad 30%, a do 2030 roku POChP stanie się trzecią najważniejszą przyczyną zgonu w skali całego świata.
źródło: informacja prasowa
fot.: 123rf