Partner serwisu
13 marca 2017

Prezes Urzędu Patentowego: Polska stawia na innowacyjność produktów farmaceutycznych

Kategoria: Z życia branży

– Wiążemy ogromne nadzieje z innowacyjnością i z eksportem naszych produktów z przemysłu farmaceutycznego i medycznego – powiedziała w poniedziałek prezes Urzędu Patentowego RP Alicja Adamczak. Dodała też, że Polska zajmuje w Europie szóste miejsce wśród eksporterów kosmetyków.

Prezes Urzędu Patentowego: Polska stawia na innowacyjność produktów farmaceutycznych

– Właśnie w sektorze zdrowia, a stricte w odniesieniu do przemysłu farmaceutycznego i przemysłu medycznego, mamy ogromne nadzieje związane z innowacyjnością i z eksportem naszych produktów na rynki zagraniczne – powiedziała Adamczak podczas rozpoczęcia dwudniowej X Międzynarodowej Konferencji z cyklu "Innowacyjność i kreatywność w gospodarce. Projektujemy dobrą formę", odbywającej się na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. – W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, te dwa sektory zajmują znaczące miejsca – przypomniała. – Duża uwaga naszych rozwiązań organizacyjnych i prawnych jest skupiona właśnie na tych sektorach – wyjaśniła.

Jak podkreśliła prezes, polskie przedsiębiorstwa farmaceutyczne stanowią w naszym kraju połowę firm wykazujących aktywność innowacyjną.

– Siła innowacji jest nie tylko związana z wynalazkami i wzorami użytkowymi, ale również ze wzornictwem przemysłowym. Świadczy o tym siła naszych projektantów – powiedziała. – Polska obecnie zajmuje w Europie bardzo wysokie, szóste, miejsce wśród eksporterów kosmetyków. Zajmujemy czwarte miejsce na świecie, jeśli chodzi o wzornictwo i produkcję mebli. Jesteśmy więc predestynowani do tego, aby móc tę siłę innowacyjności polskiej gospodarki budować również w oparciu o wzornictwo przemysłowe – powiedziała.

Adamczak wskazała na korzyści, wynikające z efektywnego zastosowania wzornictwa w projektowaniu produktów i usług branży medycznej, farmaceutycznej i kosmetycznej. Wśród nich wymieniła m.in. podnoszenie jakości życia oraz usprawnienie codziennego funkcjonowania osób z różnymi dysfunkcjami, a także biznesowy rozwój indywidualnych przedsiębiorców, co ma w rezultacie wpływ na podniesienie innowacyjności krajowej gospodarki.

 

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ