Partner serwisu
24 kwietnia 2017

Czy Polki kupują ellaOne na zapas?

Kategoria: Ciekawostki

Tabletka ellaOne, czyli pigułka "dzień po", to jeden z najczęściej poszukiwanych produktów na GdziePoLek.pl. Preparat ten jest aktualnie dostępny bez recepty, lecz w Sejmie trwają prace nad tym, aby ellaOne była wydawana tylko z przepisu lekarza. Jednym z głównych argumentów za tą zmianą jest ryzyko nadużywania tego środka przez Polki, które mają stosować go regularnie, a nie tylko w sytuacji awaryjnej, do której jest przeznaczony.

 Czy Polki kupują ellaOne na zapas?

Tabletka ellaOne to środek tzw. "antykoncepcji awaryjnej", stosowanej w sytuacji, w której stosunek albo odbył się bez żadnego zabezpieczenia, albo inne metody antykoncepcji zawiodły.

Czy jest nadużywany?

Zwolennicy ograniczenia dostępności ellaOne argumentują, że ze względu na brak konieczności posiadania recepty, lek ten zastępuje Polkom standardowe hormonalne leki antykoncepcyjne, jest kupowany w dużych ilościach, na zapas, a nastolatki stosują go wielokrotnie w ciągu miesiąca. Według GdziePoLek, lek jest stosowany zgodnie z przeznaczeniem, czyli w sytuacjach awaryjnych.

Szczególnie popularny w weekendy i poniedziałki

GdziePoLek.pl nie gromadzi i nie przetwarza danych na temat tego, jakich leków poszukują poszczególni użytkownicy, ale dysponuje statystykami na poziomie każdego produktu. Pokazują one, że ellaOne jest szczególnie popularna w weekendy i w poniedziałek.

Niezależnie od rozkładu sprzedaży, można dalej podejrzewać, że pacjentki kupują preparat w większych ilościach, co prowadziłoby do szkodliwego dla organizmu regularnego stosowania. Takiej tezy nie  potwierdzają jednak ani wywiady z farmaceutami, ani dane.

Dlaczego nie na receptę?

Przeciwnicy zmiany kategorii dostępności ellaOne na lek na receptę zauważają, że nowelizacja utrudni dostęp do tej awaryjnej metody antykoncepcji, co może uniemożliwić jej skuteczne zastosowanie. Być może kompromisem w tym przypadku byłoby nałożenie na ellaOne ograniczeń analogicznych do tych, które obowiązują przy sprzedaży leków zawierających pseudoefedrynę, kodeinę czy dekstrometorfan, czyli określenie limitów na liczbę opakowań możliwych do jednorazowego zakupu. Taki pomysł nie pojawił się jednak do tej pory w dyskusji o ellaOne.

Cały artykuł dostępny na GdziePoLek.pl

Źródło: gdziepolek.pl

Fot.: 123rf.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ