Partner serwisu
25 maja 2017

Drożeją leki stosowane po transplantacjach

Kategoria: Z życia branży

Na nowej liście refundacyjnej, która obowiązuje od 1 maja, pojawiły się bardzo drogie leki immunosupresyjne. Niektóre podrożały o ponad 1000 zł.


 

Drożeją leki stosowane po transplantacjach

Na nowej liście leków refundowanych (jest aktualizowana co dwa miesiące) pojawiły się preparaty zapobiegające odrzuceniu przeszczepionego organu, których cena wzrosła nawet o ponad tysiąc złotych. Tak jest w przypadku dwóch specyfików: Ceglaru - dotąd pacjenci płacili 3,20 zł, teraz 1057,82 zł i Valcyte - podrożał z 3,20 zł na 1327,15 zł! Osoby po transplantacjach mają jeszcze do dyspozycji trzynaście innych leków. Te, zamiast dotychczasowej ceny ryczałtowej (3,20 zł) kosztują od kilku do kilkudziesięciu złotych.

- To przykre, ale sytuacja co jakiś czas się powtarza. Ostatni raz leki immunosupresyjne zdrożały na początku 2016 roku - przypomina Eugeniusz Rydel, wiceprezes Stowarzyszenia „Życie po przeszczepie”.

Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie” wraz z innymi organizacjami działającymi na rzecz pacjentów po transplantacjach podejmuje działania, by przekonać resort zdrowia do wycofania podwyżki cen leków, bez których osoby z przeszczepionymi narządami nie mogą żyć.

- Kiedy zostajemy zmuszeni do przejścia na leki generyczne pojawiają się problemy. Są osoby, które muszą być hospitalizowane, zwiększa się też liczba wizyt w przychodniach transplantacyjnych - dodaje Rydel.

Lekarze przypominają, że pacjenci przestawiani na inny lek niż dotychczas zażywany są narażeni na zaburzenia procesu immunosupresji. Ministerstwo zapewnia, że zmiany w refundacji leków immunologicznych nie stanowią zagrożenia dla pacjentów.

 

Źródło: pomorska.pl

Fot.: 123rf.com









 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ