Partner serwisu

Biotechnologia? Droga ku przyszłości

Kategoria: Nowoczesny zakład

Coraz bardziej ograniczone możliwości na polu tradycyjnie rozumianych innowacji oraz rosnąca konkurencja ze strony leków generycznych przyczyniają się do poszukiwania nowych obszarów długoterminowego rozwoju. Jednym z nich jest biotechnologia, w którą inwestuje Gedeon Richter. Firma w kwietniu otworzyła w Debreczynie na Węgrzech supernowoczesną fabrykę.

Biotechnologia? Droga ku przyszłości

  

    Zakład Biotechnologiczny Gedeon Richter powstał przy wsparciu budżetu państwa w strefie przemysłowej dysponującej odpowiednią infrastrukturą. W celu realizacji projektu rząd przyznał spółce finansowanie w wysokości 1,384 mld forintów (tj. 4,6 mln euro) – cała kwota wypłacona zostanie do 31 grudnia 2012 r. Inwestycja o wartości 25 mld forintów (84 mln euro) podniesie konkurencyjność położonego na północy kraju węgierskiego regionu Wielkiej Równiny. – Celem strategicznym firmy Gedeon Richter jest stworzenie szerokiej i konkurencyjnej oferty biotechnologicznej, która pozwoli na poszerzenie portfela spółki o produkty oferujące znaczną wartość dodaną – mówi dyrektor naczelny, Erik Bogsch. – Dzięki zakładowi w Debreczynie wytwarzanie produktów biotechnologicznych stało się bardziej konkurencyjne, co pomaga w realizacji strategii biotechnologicznej na Węgrzech i przyczynia się do większej konkurencyjności kraju.
    Początkowo w fabryce będą wytwarzane leki do badań klinicznych. Następnie, od 2014 r. zaczną powstawać produkty komercyjne, oferujące dużą technologiczną i intelektualną wartość dodaną. Będą to leki, których substancją czynną są peptydy lub białka otrzymywane metodą biotechnologiczną na bazie hodowli tkankowych komórek ssaków hodowanych w bioreaktorach, np. przeciwciała wykorzystywane w walce z rakiem i przewlekłymi chorobami zapalnymi.
    Nowy zakład spełnia najbardziej aktualne międzynarodowe normy jakości, bezpieczeństwa i ochrony środowiska stosowane w produkcji środków farmaceutycznych. Jego powstanie umożliwiło stworzenie 120 nowych miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów, których szkolenie rozpoczęło się już kilka lat wcześniej we współpracy z Uniwersytetem w Debreczynie.

Źródło: opracowano na podstawie informacji prasowej Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

Autor: Patrycja Misterek

Materiał opublikowano w magazynie "Przemysł Farmaceutyczny" nr 3/2012

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ