Desloratadyna – nowoczesne rozwiązanie w walce z alergią
Stale rośnie liczba osób cierpiących na alergię. Już niemal co drugi Polak skarży się na objawy takie jak katar, swędzenie spojówek, pokrzywka. Na szczęście, dzięki antyhistaminikom najnowszej generacji, walka z jej objawami nie musi oznaczać gorszej jakości życia i złego samopoczucia.

Alergia to niewłaściwa odpowiedź układu immunologicznego wywołana przez ekspozycję na alergen powodująca wyrzut histaminy do krwiobiegu. Alergeny powodują w organizmie stan gotowości do obrony, co generuje pojawienie się objawów takich jak: wodnisty katar, kichanie, łzawiące oczy, swędzące zmiany skórne, kaszel, duszności i ciężki, świszczący oddech. Alergie dzielimy na wziewne (np. na roztocza kurzu domowego, pyłki drzew), pokarmowe (np. orzechy, nabiał) oraz iniekcyjne (np. uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych oraz leki), a jej objawy mogą mieć charakter sezonowy lub całoroczny.
W przypadku alergii całorocznej objawy wiążą się z obecnością danego alergenu w środowisku domowym lub w pracy. Alergeny te dostają się do organizmu z wdychanym powietrzem powodując wyrzut histaminy do organizmu, która pełni funkcję mediatora procesów zapalnych powodując m.in. skurcze mięśni gładkich w oskrzelach i rozszerzanie naczyń krwionośnych. Uaktywnia również receptor histaminowy H1. Jej duże stężenie w organizmie, w tkance podskórnej, powoduje podrażnienie zakończeń nerwowych, co daje odczucie bólu, swędzenia skóry oraz jej zaczerwienienie.
Alergia często uaktywnia się w określonym przedziale czasu
Naocznym objawem reakcji alergicznej np. spowodowanej roztoczami kurzu domowego, często uaktywniającej się w okresie jesienno-zimowym, ze względu na sezon grzewczy i rzadziej wietrzone mieszkania, jest przewlekły katar, pojawiające się po przebudzeniu uczucie zatkanego nosa i zalegającej wydzieliny. Te symptomy mogą być przez pacjentów mylone z objawami przeziębienia, przez co zazwyczaj są źle leczone. W celu zminimalizowania obecności alergenów należy często ścierać kurze na mokro, wietrzyć pościel, aby odparowała z niej wilgoć oraz zlikwidować przedmioty zbierające kurz. Wskazane jest także zażywanie leków antyhistaminowych nowej generacji np. z substancją czynną desloratadyną, niwelujących objawy alergii bez skutków ubocznych tj. senność, spadek koncentracji, wzmożony apetyt.
6 powodów by zaufać desloratadynie
- ma udowodnione działanie na objawy alergii, związane z alergicznym zapaleniem nosa czy pokrzywką. Jej zaletą jest fakt, iż dostępna jest w postaci tabletek ODT, czyli
- tabletek natychmiast rozpuszczających się w ustach (innowacyjna przyjazna pacjentowi forma leku),
- działa szybko (działanie zaczyna się już po 30 min. od momentu zażycia) i długo (zabezpiecza pacjenta przez 24 godz.),
- nie powoduje senności ani sedacji (uspokojenia)[i], gdyż nie przechodzi przez barierę krew - płyn mózgowo-rdzeniowy, nie wpływa na centralny układ nerwowy,
- nie powoduje spadku koncentracji - może być bezpiecznie stosowana przez kierowców,
- charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem kardiologicznym – mogą jej używać pacjenci z chorobami serca, układu naczyniowego,
- nie wchodzi w interakcję z alkoholem oraz większością leków (ważne w przypadku pacjentów senioralnych, szczególnie przy współtowarzyszących chorobach serca i nadciśnieniu).
Desloratadyna a działanie przeciwzapalne:
- obniża reakcję organizmu na stan zapalny spowodowany przez rozszerzone naczynia krwionośne na skutek alergii,
- łagodzi dolegliwości związane z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (np. swędzenie, kichanie, wyciek z nosa),
przyczynia się do wyraźnego zredukowania alergicznych odczynów zapalnych skóry spowodowanych pokrzywką występującą na skutek np. nadmiernej ekspozycji na promienie słońca, pokrzywką kontaktową, idiopatyczną, czyli niewiadomego pochodzenia lub fizykalną, powstającą w wyniku bodźców fizycznych takich jak np.: ucisk, zimno, ciepło.
Zmiana stylu życia
Leczenie alergii jest problemem złożonym. Ze względu na powagę schorzenia wymaga od pacjenta ograniczeń i dyscypliny w regularnym przyjmowaniu leków. U każdego pacjenta ważne jest, aby zindywidualizować formę leczenia, bo tylko ona zapewnia skuteczną terapię. Bardzo duży nacisk należy kłaść na regularne przyjmowanie leków antyalergicznych np. z substancją czynną desloratadyną, które w połączeniu ze zmianą stylu życia, unikaniem alergenów dają szansę na zachowanie pełnego komfortu każdego dnia.
Rola farmaceuty
Na alergię skarżą się zarówno dorośli jak i dzieci, ale coraz częściej dotyczy ona także pacjentów starszych, cierpiących na liczne schorzenia towarzyszące. Tak więc warto dopytać te osoby czy nie przyjmują innych lekarstw np. na serce czy ciśnienie i zaproponować lek, który nie wchodzi w interakcje z innymi substancjami czynnymi. Również forma przyjmowanych leków ma znaczenie dla osób starszych, ale również dla dzieci. Tabletki rozpadające się w jamie ustnej to dobre rozwiązanie dla osób mających problem z przełykaniem lub leżących oraz dla dzieci, które nie mają jeszcze wypracowanego odruchu połykania lekarstw.
Na rynku dostępne są bez recepty leki nowej generacji z desloratadyną np. Hitaxa Fast, które
nie przenikają do ośrodkowego układu nerwowego, dzięki czemu pacjent może zachowywać pełną koncentrację i nie odczuwać senności.
Do rodziny leków Hitaxa Fast należy również Hitaxa Fast Junior, przeznaczona dla dzieci od 6. roku życia o owocowym smaku.
Komentarze