Partner serwisu
23 października 2017

Desloratadyna – nowoczesne rozwiązanie w walce z alergią

Kategoria: Z życia branży

Stale rośnie liczba osób cierpiących na alergię. Już niemal co drugi Polak skarży się na objawy takie jak katar, swędzenie spojówek, pokrzywka. Na szczęście, dzięki antyhistaminikom najnowszej generacji, walka z jej objawami nie musi oznaczać gorszej jakości życia i złego samopoczucia.

Desloratadyna – nowoczesne rozwiązanie w walce z alergią

Alergia to niewłaściwa odpowiedź układu immunologicznego wywołana przez ekspozycję na alergen powodująca wyrzut histaminy do krwiobiegu. Alergeny powodują w organizmie stan gotowości do obrony, co generuje pojawienie się objawów takich jak: wodnisty katar, kichanie, łzawiące oczy, swędzące zmiany skórne, kaszel, duszności i ciężki, świszczący oddech. Alergie dzielimy na wziewne (np. na roztocza kurzu domowego, pyłki drzew), pokarmowe (np. orzechy, nabiał) oraz iniekcyjne (np. uczulenia na jad owadów błonkoskrzydłych oraz leki), a jej objawy mogą mieć charakter sezonowy lub całoroczny.

W przypadku alergii całorocznej objawy wiążą się z obecnością danego alergenu w środowisku domowym lub w pracy. Alergeny te dostają się do organizmu z wdychanym powietrzem powodując wyrzut histaminy do organizmu, która pełni funkcję mediatora procesów zapalnych powodując m.in. skurcze mięśni gładkich w oskrzelach i rozszerzanie naczyń krwionośnych. Uaktywnia również receptor histaminowy H1. Jej duże stężenie w organizmie, w tkance podskórnej, powoduje podrażnienie zakończeń nerwowych, co daje odczucie bólu, swędzenia skóry oraz jej zaczerwienienie.

Alergia często uaktywnia się w określonym przedziale czasu

Naocznym objawem reakcji alergicznej np. spowodowanej roztoczami kurzu domowego, często uaktywniającej się w okresie jesienno-zimowym, ze względu na sezon grzewczy i rzadziej wietrzone mieszkania, jest przewlekły katar, pojawiające się po przebudzeniu uczucie zatkanego nosa i zalegającej wydzieliny. Te symptomy mogą być przez pacjentów mylone z objawami przeziębienia, przez co zazwyczaj są źle leczone. W celu zminimalizowania obecności alergenów należy często ścierać kurze na mokro, wietrzyć pościel, aby odparowała z niej wilgoć oraz zlikwidować przedmioty zbierające kurz. Wskazane jest także zażywanie leków antyhistaminowych nowej generacji np. z substancją czynną desloratadyną, niwelujących objawy alergii bez skutków ubocznych tj. senność, spadek koncentracji, wzmożony apetyt.

6 powodów by zaufać desloratadynie

  • ma udowodnione działanie na objawy alergii, związane z alergicznym zapaleniem nosa czy pokrzywką. Jej zaletą jest fakt, iż dostępna jest w postaci tabletek ODT, czyli
  • tabletek natychmiast rozpuszczających się w ustach (innowacyjna przyjazna pacjentowi forma leku),
  • działa szybko (działanie zaczyna się już po 30 min. od momentu zażycia) i długo (zabezpiecza pacjenta przez 24 godz.),
  • nie powoduje senności ani sedacji (uspokojenia)[i], gdyż nie przechodzi przez barierę krew - płyn mózgowo-rdzeniowy, nie wpływa na centralny układ nerwowy,
  • nie powoduje spadku koncentracji - może być bezpiecznie stosowana przez kierowców,
  • charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem kardiologicznym – mogą jej używać pacjenci z chorobami serca, układu naczyniowego,
  • nie wchodzi w interakcję z alkoholem oraz większością leków (ważne w przypadku pacjentów senioralnych, szczególnie przy współtowarzyszących chorobach serca i nadciśnieniu).

Desloratadyna a działanie przeciwzapalne:

  • obniża reakcję organizmu na stan zapalny spowodowany przez rozszerzone naczynia krwionośne na skutek alergii,
  • łagodzi dolegliwości związane z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (np. swędzenie, kichanie, wyciek z nosa),

przyczynia się do wyraźnego zredukowania alergicznych odczynów zapalnych skóry spowodowanych pokrzywką występującą na skutek np. nadmiernej ekspozycji na promienie słońca, pokrzywką kontaktową, idiopatyczną, czyli niewiadomego pochodzenia lub fizykalną, powstającą w wyniku bodźców fizycznych takich jak np.: ucisk, zimno, ciepło.

Zmiana stylu życia

Leczenie alergii jest problemem złożonym. Ze względu na powagę schorzenia wymaga od pacjenta ograniczeń i dyscypliny w regularnym przyjmowaniu leków. U każdego pacjenta ważne jest, aby zindywidualizować formę leczenia, bo tylko ona zapewnia skuteczną terapię. Bardzo duży nacisk należy kłaść na regularne przyjmowanie leków antyalergicznych np. z substancją czynną desloratadyną, które w połączeniu ze zmianą stylu życia, unikaniem alergenów dają szansę na zachowanie pełnego komfortu każdego dnia.

Rola farmaceuty

Na alergię skarżą się zarówno dorośli jak i dzieci, ale coraz częściej dotyczy ona także pacjentów starszych, cierpiących na liczne schorzenia towarzyszące. Tak więc warto dopytać te osoby czy nie przyjmują innych lekarstw np. na serce czy ciśnienie i zaproponować lek, który nie wchodzi w interakcje z innymi substancjami czynnymi. Również forma przyjmowanych leków ma znaczenie dla osób starszych, ale również dla dzieci. Tabletki rozpadające się w jamie ustnej to dobre rozwiązanie dla osób mających problem z przełykaniem lub leżących oraz dla dzieci, które nie mają jeszcze wypracowanego odruchu połykania lekarstw.

Na rynku dostępne są bez recepty leki nowej generacji z desloratadyną np. Hitaxa Fast, które

nie przenikają do ośrodkowego układu nerwowego, dzięki czemu pacjent może zachowywać pełną koncentrację i nie odczuwać senności.

Do rodziny leków Hitaxa Fast należy również Hitaxa Fast Junior, przeznaczona dla dzieci od 6. roku życia o owocowym smaku.

źródło: Informacja prasowa
fot. Informacja prasowa
Agata
2019-04-19
Witam, z ciekawości zakupiłam ten lek, niestety jak dla mnie porażka. U mnie nastąpiły problemy z oddychaniem i to około 6 h po zażyciu a do tego swędzenie skóry głowy.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ