Partner serwisu
30 października 2017

Pharmena z pozytywną opinią od EFSA na wprowadzenie 1-MNA jako nowego składnika żywności do sprzedaży na terenie UE

Kategoria: Z życia branży

S.A. – notowana na NewConnect spółka biotechnologiczna uzyskała od Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) pozytywną opinię ws. wprowadzenia do obrotu 1-MNA jako składnika nowej żywności. Otwiera to drogę do wdrożenia innowacyjnego suplementu diety stosowanego w profilaktyce miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych na rynki wszystkich krajów UE. Wartość europejskiego rynku takich preparatów szacowana jest na ponad miliard euro.

Pharmena z pozytywną opinią od EFSA na wprowadzenie 1-MNA jako nowego składnika żywności do sprzedaży na terenie UE

Rejestracja suplementu przez Pharmenę jest pierwszym tego typu projektem realizowanym przez polską firmę. Udało się to osiągnąć m.in. dzięki współpracy z wiodącymi na świecie jednostkami klinicznymi i akademickimi.

Otrzymanie pozytywnej opinii od EFSA na wprowadzenie nowego składnika żywności do sprzedaży stanowi dla Pharmeny istotny kamień milowy w jej dalszym, międzynarodowym rozwoju. Bycie innowacyjnym przedsiębiorstwem jest naszą misją i najważniejszym celem strategicznym, gdyż skuteczna komercjalizacja projektów badawczych może nam pozwolić w dość krótkim terminie zwiększyć udziały na rodzimym rynku, oraz wejść na nowe „boiska” zagranicą

– tłumaczy Prezes spółki, Konrad Palka.

Pierwotny projekt aplikacji o rejestrację suplementu został złożony przez łódzka spółkę do urzędu nadzorującego z siedzibą w Londynie w maju 2013 r. Wieloetapowa i bardzo wszechstronna procedura, połączona z oceną merytoryczną oraz formalną, zakończyła się ostatecznie 26 października 2017 r. otrzymaniem pozytywnej opinii dot. wprowadzenia do obrotu na terenie UE 1-MNA jako składnika nowej żywności.

Suplement OTC zawierający 1-MNA będzie innowacyjnym produktem posiadającym zdolność do wpływania na biomarkery ryzyka schorzeń układu sercowo-naczyniowego oraz do stymulowania produkcji endogennej (naturalnej) prostacykliny. Niski poziom prostacykliny w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Chcielibyśmy oprzeć się na kanale dystrybucji farmaceutycznej zarówno w kraju i zagranicą. Ważnym jest fakt, że operacyjnie spółka już jest przygotowana do rozpoczęcia wdrożenia gotowego produktu na rynek UE - mamy dostęp do odpowiednich mocy produkcyjnych, oraz dysponujemy zastrzeżonym znakiem towarowym. Bardzo istotnym, pozytywnym czynnikiem jest również to, że na większości światowych rynków (Ameryka Północna, Europa, Meksyk, Chiny, Japonia, Australia) posiadamy ochronę patentową na naszą substancję czynną 1-MNA do 2025 r. z możliwością jej przedłużenia – mówi Konrad Palka. Na świecie cały czas obserwujemy wzrost popytu na suplementy diety, w związku z rozprzestrzenianiem się mody na zdrowy tryb życia. Szacujemy, iż wartość globalnego rynku preparatów OTC stosowanych w segmencie serce, lipidy i układ krążenia może wynosić nawet kilka mld USD.

komentuje Prezes.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ