Partner serwisu
30 października 2017

Polpharma, Adamed, Aflofarm, Celon Pharma, Mabion i Neuca na liście 100 Największych Prywatnych Firm w Polsce

Kategoria: Z życia branży

„Forbes” po raz drugi stworzył ranking 100 Największych Firm Prywatnych w Polsce. Ich wartość wzrosła w ciągu roku aż o 22 procent, do 233 mld złotych.

Polpharma, Adamed, Aflofarm, Celon Pharma, Mabion i Neuca na liście 100 Największych Prywatnych Firm w Polsce

Aż 60 przedsiębiorcom udało się zbudować firmy, których wartość jest większa niż jeden miliard złotych. Trzynaście firm przekroczyło granicę miliarda dolarów, a cztery – Cyfrowy Polsat, LPP, CCC oraz CD Projekt – są warte więcej niż 10 miliardów. Jest szansa, że w przyszłym roku będzie ich sześć, bo dołączą do nich Synthos oraz Polpharma.

Najszybciej buduje się dzisiaj wartość w branżach technologicznych, farmacji oraz handlu.

Na Liście 100 Największych Firm Prywatnych w sektorze medycznym są aż cztery. Twórcą dwóch z nich – Celon Pharmy i Mabionu – jest Maciej Wieczorek. Zaniim stał się przedsiębiorcą, zaczynał od pracy w banku, szacując ryzyko kredytowe. Stamtąd trafił do firmy farmaceutycznej Adamed. Za swój wkład przy stworzeniu dwóch leków generycznych dostał 5 procent firmy, które sprzedał za 2 mln dolarów. I na bazie tego kapitału zaczął budować najpierw Celon Pharmę, a potem Mabion. Dziś obie spółki są warte 2,74 mld złotych.

Podobnie wyglądała historia krakowskiej Selvity, pierwszej polskiej firmy mającej szanse stworzyć lek innowacyjny na raka. Jej twórca Paweł Przewięźlikowski zbudował ją za środki pozyskane ze sprzedaży 5 proc. portalu internetowego Interia, który współtworzył i którego był pierwszym prezesem. Spółka jest obecnie pod koniec drugiej fazy badań klinicznych nad lekiem mającym zastosowanie w ostrej białaczce szpikowej. Mimo że Selvita ciągle jest dopiero na początku drogi i generuje zaledwie 48 mln przychodów, to już jest warta 744 mln złotych.

Więcej informacji na: https://www.forbes.pl/rankingi/100-najwiekszych-firm-prywatnych-w-polsce-2017/twwjf75

źródło: Forbes
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ