Partner serwisu
21 listopada 2017

URPL: Rusza kampania WHO dotycząca promowania zgłaszania objawów niepożądanych po zażyciu leków

Kategoria: Z życia branży

 Prezes URPL wydał komunikat z dnia 20 listopada 2017 r. w sprawie kampanii organizowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) dotyczącą promowania zgłaszania objawów niepożądanych oraz bezpiecznej farmakoterapii

URPL: Rusza kampania WHO dotycząca promowania zgłaszania objawów niepożądanych po zażyciu leków

W dniach 20-24 listopada 2017 r. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych bierze udział w kampanii prowadzonej w mediach społecznościowych, mającej na celu promowanie zgłaszania objawów niepożądanych leków. Kampania jest częścią drugiego ogólnoeuropejskiego tygodnia świadomości, podczas którego główny nacisk położony jest na leki dostępne bez recepty.

Leki

Pomimo, że leki dopuszczone do obrotu są bezpieczne i skuteczne, po ich podaniu mogą wystąpić objawy niepożądane, nawet w przypadku leków dostępnych bez recepty. Ważne jest, aby ryzyko związane ze stosowaniem leków było zrozumiałe i przekazywane zarówno pracownikom służby zdrowia jak i pacjentom.

Działania niepożądane

Potencjalne skutki uboczne mogą obejmować ból głowy lub ból żołądka, mogą to być objawy podobne do objawów grypopodobnych. Zgłaszanie objawów niepożądanych pomaga organom regulacyjnym monitorować leki dostępne na rynku i podejmować odpowiednie działania. Ważne jest również zgłaszanie działań niepożądanych, które występują podczas przyjmowania więcej niż jednego leku, po długim okresie stosowania lub w wyniku interakcji z żywnością lub innymi produktami.

Pod kontrolą

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w oparciu o otrzymywane zgłoszenia działań niepożądanych, stale monitoruje leki dostępne na rynku pod względem ich bezpieczeństwa. Niestety, wszystkie systemy raportowania cierpią z powodu braku raportów - dlatego nasza kampania jest ważna zarówno dla podniesienia świadomości, jak i dla wzmocnienia systemu.

Tydzień świadomości powstał w ramach projektu "Wzmocnienie współpracy w zakresie nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii w Europie" (SCOPE). Jednym z jego głównych celów jest podnoszenie świadomości na temat krajowych systemów zgłaszania objawów niepożądanych leków. W tym roku jest wspierany przez Centrum Monitorowania w Uppsali Światowej Organizacji Zdrowia.

źródło: URPL
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ