Polpharma: Laureatki XVI edycji konkursu grantowego
Podobnie jak w latach ubiegłych, w 2017 roku Fundacja zachęcała naukowców do składania na konkurs projektów aplikacyjnych czyli takich, których wyniki w stosunkowo niedługim czasie można wykorzystać w praktyce.

Tematem konkursu był:
Rozwój i optymalizacja procesów w biotechnologii medycznej
Na konkurs przyjmowane były prace naukowców, którzy proponowali:
- Optymalizację istniejących metod wytwarzania leków lub potencjalnych leków biotechnologicznych,
- Stworzenie nowych, lepszych systemów ekspresyjnych,
- Matematyczne modele procesów biotechnologicznych umożliwiające ich optymalizację i kontrolę,
- Urządzenia lub rozwiązania techniczne usprawniające procesy biotechnologiczne.
Przemysł farmaceutyczny w Polsce dopiero przymierza się do produkcji leków biologicznych biopodobnych. Być może tutaj należy szukać przyczyny, że na konkurs wpłynęło tylko 7 wniosków projektów badawczych.
Rada Naukowa na podstawie oceny recenzentów i własnej zarekomendowała zarządowi Fundacji dwa projekty do finansowania. Na tej podstawie zarząd Fundacji postanowił, że granty w XVI edycji konkursu otrzymają:
- Dr n. biol. Agnieszka Graczyk-Jarzynka, z Zakładu Immunologii Wydziału Lekarskiego I, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, na realizację projektu badawczego pt.: "Opracowanie platformy chimerycznych receptorów antygenowych pod kontrolą indukowalnych systemów ekspresyjnych aktywowanych w środowisku nowotworu”.
Wartość grantu: 555 800 PLN
- Dr. hab. Aleksander Czogalla, z Zakładu Cytobiochemii Wydziału Biotechnologii, Uniwersytetu Wrocławskiego, na realizację projektu badawczego pt.: „Zaprojektowanie, wytworzenie oraz sprawdzenie skuteczności nowych nośników genu TP53 do zastosowania w terapiach przeciwnowotworowych”.
Wartość grantu: 510 000 PLN
Komentarze