Partner serwisu
17 kwietnia 2018

Wkrótce pojawi się 12 nowych leków, które mogą zrewolucjonizować rynek

Kategoria: Aktualności

Jak podaje portal politykazdrowotna.com, do 2022 roku na rynku pojawi się dwanaście nowych leków, które mogą zrewolucjonizować rynek, wynika z corocznej prognozy Drugs to Watch Clarivate Analytics. Ciekawostką jest, że tylko jeden z nich, to lek onkologiczny.

Wkrótce pojawi się 12 nowych leków, które mogą zrewolucjonizować rynek

Wśród wymienianych w raporcie przyszłych hitów znalazły się cztery leki biologiczne, jeden oparty na RNAi, jedna szczepionka i sześć kolejnych cząsteczek, w przypadku których eksperci mówią o ogromnym potencjale.

Tylko jeden lek onkologiczny

Ponad połowa z wymienianych w raporcie leków uzyskała priorytetową rangę w procesie rejestracji, jako przełomowe terapie. Cztery leki należą do grupy sierocych. Tylko jeden znajdzie zastosowanie w onkologii. To duża zmiana w porównaniu z 2017 rokiem, kiedy aż połowa leków należała do tej grupy.

Przełomowe leki, które eksperci zidentyfikowali w raporcie, obejmują szeroki zakres obszarów terapeutycznych, w tym cukrzycę typu 2, endometriozę, padaczkę dziecięcą, hemofilię, HIV, migrenę, uzależnienie od opioidów i półpasiec.

Oto kilka z prognozowanych hitów:

  • Aimovig (erenumab) firmy Amgen i Novartis - migrena 
  • Biktarvy (alafenamid tenofowiru + emtrycytabina + bictegrawir) Gilead: HIV
  • Ozempic (semaglutide) firmy Novo Nordisk: cukrzyca typu 2
  • Shingrix (rekombinowany szczep szczepionkowy, adiuwant) z GlaxoSmithKline: półpasiec.
  • Sublokada (buprenorfina) z Indivior: uzależnienie od opioidów

W 2018 r. oczekuje się również wprowadzenia na rynek pierwszego leku na bazie kanabidiolu, zatwierdzonego przez FDA, Epidiolex od GW Pharmaceuticals, potencjalnie otwierającego nowy rynek dla leków na bazie kanabidiolu. Epidiolex został zgłoszony do rejestracji dla dwóch rzadkich postaci padaczki wieku dziecięcego, zespołu Dravet i zespołu Lennox-Gestaut, a dane dotyczące skuteczności były przekonujące w obu wskazaniach.

źródło: Pharmatimes/politykazdrowotna.com
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ