Prawie tysiąc osób zwiedziło resort zdrowia w Noc Muzeów
Za nami organizowana już po raz 15. Noc Muzeów. W tym roku Ministerstwo Zdrowia po raz pierwszy włączyło się w tę akcję i otworzyło bramy resortu zdrowia dla prawie tysiąca odwiedzających. Z badań mammograficznych skorzystało 66 Pań, które czekając w kolejce do wejścia, zgłosiło się na badanie.
Wszyscy, którzy zastanawiali się jak wygląda wewnątrz Pałac Paca mieli świetną okazję ku temu, by zobaczyć go na własne oczy. Pierwszych przybyłych gości przywitał i zaprosił do zwiedzania zabytkowych sal wiceminister Marcin Czech. Zawodowi przewodnicy opowiadali historyczne ciekawostki z życia Pałacu. Początki pałacu sięgają XVII wieku. Pałac Radziwiłłów został wzniesiony przy ul. Miodowej ok. 1690 roku na zlecenie ks. Dominika Mikołaja Radziwiłła, według projektu znakomitego architekta Tylmana z Gameren. Nazwa „pałac Paca”, pod którą wiele osób kojarzy gmach, pochodzi z początku XIX wieku, kiedy to generał Ludwik Pac odkupił większość pałacu i w 1824 roku rozpoczął jego przebudowę w stylu klasycystycznym. Podczas prac zleconych architektowi Henrykowi Marconiemu, budynek zyskał nowe oblicze frontowej elewacji oraz charakterystyczną bramę wjazdową. To wówczas powstały również m.in. wyjątkowe sale gotycka czy mauretańska, które wzbudzały zachwyt zwiedzających Pałac w sobotnią noc.
Niecodzienną pamiątką było także zrobienie sobie zdjęcia przy mównicy Ministra Zdrowia. Ogromnym zainteresowaniem nie tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzieży cieszyło się prezentowanie wnętrza karetki wraz z fantomami. Dla niektórych była to pierwsza w życiu lekcja ratowania, gdzie można było samodzielnie próbować udzielać pierwszej pomocy pod okiem profesjonalnej służby ratunkowej.
Podczas Nocy Muzeów mówiono także o tym, jak ważne jest niesienie bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. Na specjalnym stanowisku Regionalnego Centrum Krwi z Warszawy, promowano ideę oddawania krwi.
Komentarze