Partner serwisu
22 maja 2018

CBA uderzyło w "mafię lekową". Zatrzymano 7 osób

Kategoria: Aktualności

Jak podaje Polsat News, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozbili grupę przestępczą, która w latach 2017-2018 skupiła z aptek na terenie kraju leki warte 100 mln zł. Były to m.in. leki przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, w tym zagrożone brakiem dostępności w Polsce. Zatrzymani zamierzali sprzedać je za granicą. Nieoficjalnie informacje Polsat News potwierdził Piotr Kaczorek z CBA.

CBA uderzyło w "mafię lekową". Zatrzymano 7 osób

Zatrzymań dokonano w poniedziałek na terenie województw: podlaskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Łącznie zatrzymano siedem osób, w tym lekarza, który współpracował z grupą.

W  Warszawie wpadł  organizator procederu - właściciel firm biorących w nim udział oraz dyrektor podpoznańskiej hurtowni leków. W województwie  wielkopolskim  i podlaskim zostali zatrzymani współwłaściciel i pracownicy hurtowni leków, a w woj. łódzkim lekarz wystawiający in blanco i wręcz hurtowo zapotrzebowania na leki. W Ostrołęce zatrzymano również jednego z właścicieli sieci aptek współpracujących z rozbitą grupą.

Znaleziono setki pustych, niewypełnionych druków zapotrzebowań na leki

Agenci CBA przeszukali  mieszkania zatrzymanych, samochody i pomieszczenia zajmowane przez  10 innych firm -  m.in. hurtownie leków kontrolowane lub współpracujące z zatrzymanymi osobami.

W wyniku przeszukań zabezpieczono m.in. setki pustych, niewypełnionych druków zapotrzebowań -  na każdym mogło się znaleźć wiele rodzajów poszukiwanych  leków w dużych  ilościach.

Według informacji Polsat News, leki były skupowane z aptek w całym kraju na podstawie fałszywych zapotrzebowań, które w tysiącach wystawiał współpracujący z grupą lekarz. Zapotrzebowania wystawiane były na rzecz jednej z kontrolowanych przez zatrzymanych przychodni lekarskich z tym, że skupowane leki nie były przeznaczone dla pacjentów tej przychodni, ale do dalszej odsprzedaży. Podmiot kontrolujący przychodnie ma bowiem w zakresie swej działalności również hurtową sprzedaż wyrobów farmaceutycznych i medycznych.

Skupiono leki za około 100 mln zł

- Lekarz zatrudniony w przychodni zdrowia wypisywał tysiącami zapotrzebowania na leki in blanco, puste dokumenty. Inna osoba jechała w Polskę do aptek i patrzyła, ile tam opakowań danego leku jest i wykupywała medykamenty - powiedział Polsat News Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA. 

Dodał, że tylko w 2017 i w 2018 roku nielegalnie skupiono na terenie całego kraju sposób leki za około 100 mln zł. 

W ramach procederu dokonywano przeniesienia zakupionych leków między przychodnią a hurtownią leków a następnie - już poprzez hurtownie - dokonywano  dalszej sprzedaży. Leki sprzedawano m.in. do Bułgarii, ale i do innych krajów w Europie, uzyskując znaczne przebicie. 

Jak dowiedział się Polsat News, rozbita przez CBA grupa od początku swej działalności współpracować mogła z nawet 6,5 tys. aptek i punktów aptecznych w całej Polsce. Dlatego CBA nie wyklucza dalszych zatrzymań w tej sprawie - powiedział Piotr Kaczorek.

Wśród skupowanych z ogólnodostępnych aptek leków znalazły się m.in. znajdujące się  w specjalnym wykazie Ministra Zdrowia leki zagrożone brakiem dostępności w Polsce.

Na ministerialnej liście znajdują się  m.in. leki onkologiczne i przeciwcukrzycowe, przeciwzakrzepowe, przeciwpsychotyczne i przeciwdepresyjne, stosowane w leczeniu ADHD,  leki przeciwbólowe, szczepionki oraz hipoalergiczne preparaty dla dzieci z alergią czy specjalną dietą. 

źródło: polstanews.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ