Partner serwisu
29 maja 2018

Skanowanie roślin i koniec papierowych recept. Jak IT zmienia biznes?

Kategoria: Z życia branży

Diagnoza zaburzeń snu za pomocą aplikacji, rozpoznanie chorób plonu na podstawie zdjęcia, inteligentny sprzęt AGD – to tylko niektóre przykłady rozwiązań, które zmieniają oblicze współczesnego biznesu. Technologie informacyjne napędzają rozwój wielu branż, a na konkurencyjnym rynku coraz częściej wygrywają firmy, które inwestują w wykwalifikowanych specjalistów IT.

Skanowanie roślin i koniec papierowych recept. Jak IT zmienia biznes?

Programista to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych pracowników w Polsce. Według różnych źródeł szacuje się, że na rynku pracy brakuje od 30 do 50 tys. specjalistów. Eksperci szacują, że liczby te będą rosnąć, a od kandydatów do pracy wymagane będą nowe kompetencje.

Podstawową umiejętnością osób zatrudnionych w tym obszarze będzie umiejętność projektowania, budowania, rozwijania i pielęgnowania systemów komputerowych. Aby to uzyskać należy mieć dobre przygotowanie teoretyczne (matematyka dyskretna, algorytmika, modelowanie systemów) oraz praktyczne w tworzeniu oprogramowania systemowego i użytkowego – mówi dr hab. Inż. Robert Nowak, kierownik Zakładu Sztucznej Inteligencji Politechniki Warszawskiej. - Dodatkowo trzeba rozumieć procesy komunikacji człowiek-system informatyczny, także z punktu widzenia użytkownika. Bardzo istotne są kompetencje nietechniczne, przede wszystkim umiejętność i doświadczenie w pracy zespołowej, umiejętność prezentowania wyników swojej pracy, znajomość kwestii dotyczących praw własności intelektualnej i etyki zawodowej. Warto także na bieżąco śledzić zmiany w dziedzinie i poszerzać swoją wiedzę 

dodaje.

Polskie firmy cały czas dopiero uczą się wykorzystywać nowe technologie i potrzebują do tego osób, które wskażą im konkretny kierunek zmian. W jakich zatem branżach w najbliższych latach deweloperzy będą potrzebni najbardziej?

Służba zdrowia

 

W Polsce informatyzacja ochrony zdrowia trwa już od kilku lat, jednak kluczowym dla cyfrowej reformy może okazać się bieżący - 2018 rok. Na początku maja w Siedlcach i Skierniewicach, będą wystawiane pierwsze elektroniczne recepty. Od 1 stycznia 2019 roku e-recepty mają być dostępne w każdym gabinecie lekarskim na terenie całego kraju. Każdy pacjent będzie miał dostęp do historii wystawianych e-recept za pomocą własnego konta w serwisie internetowym, nad którym już pracują programiści.

To dopiero początek medycznej rewolucji

Sektor ochrony zdrowia to najszybciej rosnący rynek IT spośród wszystkich branż. Do roku 2019 na świecie ma on rosnąć w tempie około 5,5 proc. rok do roku. Coraz bardziej na znaczeniu zyskuje również pojęcie „telemedycyny” czyli dokładnej diagnostyki i kontroli stanu zdrowia pacjenta na odległość. Już teraz na rynku dostępne są takie usługi jak m.in. podłączone do sieci glukometry, zdalne monitory EKG czy aparaty do diagnozowania zaburzeń snu.  Docelowo nowoczesne systemy mają również zmniejszyć kolejki i czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, co dziś jest jednym z największych problemów polskiej służby zdrowia.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ