Partner serwisu
12 lipca 2018

Informacja o cenie leku Xarelto

Kategoria: Aktualności

W związku z zapytaniami dziennikarskimi dotyczącymi ceny leku Xarelto, Ministerstwo Zdrowia przedstawia następujące wyjaśnienia.

Informacja o cenie leku Xarelto

Podwyższenie ceny ma charakter krótkotrwały i przejściowy – nastąpi na okres kilku miesięcy, po którym to okresie cena leku spadnie poniżej poziomu obowiązującego do 1 lipca. Ta przejściowa podwyżka związana jest z obowiązującym w Europie mechanizmem cen referencyjnych oraz pozycją rynkową producenta, dysponującego lekiem nieposiadającym aktualnie zamiennika. Zgoda na przejściową podwyżkę była konieczna, aby zapewnić dostępność leku dla polskich pacjentów po okresie wyłączności rynkowej, to jest po październiku br., kiedy to nastąpi ustawowe obniżenie ceny leku o 25%. 


Dzięki przeprowadzonym negocjacjom, od października cena leku Xarelto objęta refundacją spadnie nieco poniżej ceny obowiązującej dotychczas, a dalsza obniżka będzie możliwa po pojawieniu się zamiennika produkowanego przez konkurenta.  W okresie przejściowym interes płatnika publicznego jest zachowany dzięki tzw. instrumentom dzielenia ryzyka, które powodują, że efektywna dopłata z budżetu na rzecz producenta leku pozostanie na tym samym lub obniżonym poziomie - można przeczytać na stronie MZ.

źródło: mz.gov.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ