Partner serwisu
12 września 2018

Producenci chcą zabezpieczeń na wszystkich lekach

Kategoria: Aktualności

W celu ograniczenia fałszowania leków wydawanych na receptę wprowadzono w UE przepisy obligujące producentów do umieszczenia na opakowaniu zewnętrznym elementu umożliwiającego sprawdzenie, czy nie zostało ono naruszone. Pracodawcy, w tym Konfederacja Lewiatan i Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, zwrócili się do resortu zdrowia z propozycją, aby taką możliwością objąć wszystkie leki.

Producenci chcą zabezpieczeń na wszystkich lekach

Niepowtarzalny identyfikator będzie umieszczany zasadniczo na wszystkich lekach wydawanych na receptę. Zwiększą się obowiązki po stronie wytwórców, hurtowni farmaceutycznych oraz aptek. Weryfikacja autentyczności produktu ma następować na każdym etapie łańcucha dystrybucji do momentu dostarczenia leku pacjentowi. Od strony pacjentów zmiana będzie praktycznie niezauważalna (kodowanie niepowtarzalnego identyfikatora nastąpi w dwuwymiarowym kodzie kreskowym). Pierwsze produkty z dodatkowym zabezpieczeniem zaczną pojawiać się po 9 lutego 2019 r., niemniej już dziś producenci przygotowują się do wdrożenia zmian.

- Analiza dotycząca liczby produktów objętych obowiązkowym zabezpieczeniem wskazuje, że w przypadku niektórych producentów tańsze byłoby umieszczanie zabezpieczenia również na innych lekach sprzedawanych bez recepty. Taka możliwość istnieje w niektórych krajach, niestety nie w Polsce - mówi dr Dobrawa Biadun, radca prawny, samodzielny ekspert Konfederacji Lewiatan.

Najważniejsze organizacje pracodawców, w tym Konfederacja Lewiatan i PZPPF, zwróciły się do Ministerstwa Zdrowia o wyjaśnienie, czy z uwagi na brak przepisu krajowego umożliwiającego rozszerzenie stosowania zabezpieczenia, możliwe jest, aby producenci działając w oparciu o bezpośredni przepis prawa unijnego mogli takie oznakowanie stosować również do innych leków niż te wydawane na receptę.

- Takie rozwiązanie zoptymalizowałoby proces wytwarzania leków, co w konsekwencji zmniejszyłoby koszty produkcji. A ważne jest, aby zmiany były jak najmniej uciążliwe dla pacjentów, szczególnie, aby nie wpłynęły na cenę końcową produktów - dodaje dr Dobrawa Biadun.

źródło: konfederacjalewiatan.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ