Partner serwisu
11 października 2018

Zalała nas fala suplementów. W jaki sposób suplementować się mądrze?

Kategoria: Z życia branży

Suplementujemy się na potęgę. Jak wynika z raportu badawczego "Polacy a suplementy diety"[1], 72% Polaków deklaruje, że przyjmuje suplementy diety, z czego 48% robi to regularnie – jednakże tylko 17% badanych przed rozpoczęciem suplementacji konsultuje się z lekarzem lub farmaceutą, co niesie ze sobą ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak suplementować się mądrze i w jaki sposób dobrać najodpowiedniejszy dla nas preparat?

Zalała nas fala suplementów. W jaki sposób suplementować się mądrze?

NIE SUPLEMENTUJ SIĘ W CIEMNO

 

Rocznie kupujemy 240 mln opakowań z blisko 15 tys. różnych preparatów (ich liczba stale rośnie!), które mają nam nie tylko pomóc wzmocnić organizm i uchronić go przed infekcjami, ale też m.in. dodać na energii, poprawić stan cery, zredukować zbędne kilogramy czy zniwelować skutki nieistniejących z punktu widzenia medycyny, ale wykreowanych przez producentów suplementów schorzeń takich jak chociażby zakwaszenie.

Wspomniany raport ujawnił niebezpieczną tendencję – w większości przypadków suplementujemy się w ciemno. Ponad połowa badanych (51,3%) wybierając suplementy diety, samodzielnie decyduje o zakupie i przyjmowaniu potrzebnego preparatu. Zaledwie 44% uważnie czyta ulotkę, a 27% zwraca szczególną uwagę na ewentualne interakcje z innymi przyjmowanymi lekami i zażywanymi już innymi suplementami.

Dane te powinny niepokoić. Dlaczego?

Suplementacja na własną rękę, bez dobrania składu preparatu do rzeczywistych potrzeb naszego organizmu, może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne; w skrajnych przypadkach może przyczynić się także do zgonu.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, które niesie ze sobą samodzielne przyjmowanie dostępnych przecież bez recepty popularnych preparatów wielowitaminowych. Nadmierne przyjmowanie witamin – a o te wzbogaconych jest już wiele produktów żywnościowych, jak np. soki czy płatki śniadaniowe – może wywołać hiperwitaminozę. Dla przykładu, długotrwałe nadmierne spożywanie witaminy A (ok. 30 mg/dobę przy normie 1 mg/dobę) objawia się m.in. utratą apetytu, osłabieniem mięśni, zaburzeniami pracy serca, nerek i ośrodkowego układu nerwowego, może nawet prowadzić do powstania nowotworów. W przypadku kobiet w ciąży nawet niewielki nadmiar witaminy A jest czynnikiem wywołującym wady w rozwoju płodu. Z kolei przyjmowanie witaminy C w dawkach większych niż zalecana (powyżej 2 g/dobę dla osoby dorosłej) sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych i może powodować różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, biegunki, bóle brzucha. Niedopuszczalne jest samodzielne przyjmowanie suplementów diety w przypadku chorób przewlekłych, np. w chorobach tarczycy, i w trakcie zaleconej farmakoterapii

tłumaczy Tomasz Styk, dietetyk i współzałożyciel firmy Sundose.

Jak podkreśla Styk, idealnie byłoby, gdybyśmy przed rozpoczęciem suplementacji wykonali badania krwi oraz badania pod kątem możliwych niedoborów – m.in. żelaza, magnezu, witaminy D czy witamin z grupy B, a następnie skonsultowali wyniki z lekarzem pierwszego kontaktu, który dobrałby dla nas najlepszy preparat. Niestety we współczesnym zabieganym świecie niewiele osób może pozwolić sobie na tego typu rozwiązanie. Sytuacji nie ułatwia również kondycja polskiej służby zdrowia – trudności w dostępie do internisty w celach profilaktycznych i brak czasu ze strony lekarzy, którzy w pierwszej kolejności zajmują się pacjentami zgłaszającymi się z konkretnymi dolegliwościami.

SUNDOSE – SUPLEMENTACJA BEZ ZGADYWANIA

Nowoczesne podejście do suplementacji proponuje polska spółka SUNDOSE, która opracowała pierwszy w Europie suplement diety w stu procentach dopasowany do indywidualnych potrzeb. Jego zakup poprzedza wypełnienie szczegółowego wywiadu zdrowotnego, opracowanego przez dietetyków klinicznych. Znalazły się w nim nie tylko pytania o stan zdrowia, przyjmowane leki i suplementy, ale i o charakter pracy, liczbę godzin spędzanych przed ekranem, liczbę godzin snu, ilość i rodzaj spożywanego alkoholu i zjadanych fast-foodów czy o stosowane używki.

Przy doborze suplementu wszystkie informacje żywieniowe są niezwykle istotne, zarówno to, ile kawy się pije, jak i to, czy w codziennej diecie znajdują się orzechy brazylijskie, awokado albo kiszonki

wyjaśnia Tomasz Styk.

Na podstawie odpowiedzi danej osoby tworzony jest spis składników – witamin, minerałów, substancji bioaktywnych i probiotyków, które znajdą się w dziennej porcji Sundose. Skład suplementu jest inny dla każdej osoby – bo przecież każdy z nas prowadzi inny tryb życia i inaczej się odżywia, inny ma też cel zdrowotny. Jedna osoba będzie potrzebować większej ilości magnezu, druga – żelaza, i tak dalej. Opracowany przez specjalistów wywiad pozwala nam dokładnie określić, czego i w jakich ilościach dany organizm aktualnie potrzebuje. Sundose to suplementacja bez zgadywania 

dodaje.

Wywiad zdrowotny to pierwszy krok w ustaleniu składu suplementu maksymalnie dopasowanego do aktualnych potrzeb danego organizmu. Kolejnym jest weryfikacja uzyskanych wyników przez współpracujących z Sundose dietetyków klinicznych. Skład produktu można jeszcze bardziej doprecyzować w oparciu o podstawowe badania krwi czy badanie DNA.

Tworząc Sundose, mieliśmy świadomość, że większość osób suplementuje się nieprawidłowo, nie mając o tym nawet pojęcia. Zależało nam, aby ten trend odwrócić i aby dostarczyć rozwiązanie „szyte na miarę”, a przy tym bezpieczne, nie narażające naszych klientów na możliwe skutki uboczne, które mogą wystąpić przy suplementacji na własną rękę. Sundose to produkt, który – w odróżnieniu od wielu rynkowych suplementów – nie zawiera konserwantów, sztucznych barwników, substancji modyfikowanych genetycznie, glutenu i laktozy. Każdą saszetkę przygotowujemy ręcznie pod konkretne zamówienie, dzięki czemu nasz klient otrzymuje zawsze świeży, miesięczny zapas preparatu. Naszą misją jest także profilaktyka zdrowotna. Chcemy wspierać naszych klientów „przed chorobą”, zapobiegać jej; chcemy pomagać żyć lepiej, zdrowiej, ale w sposób dopasowany do stylu danej osoby 

mówi Michał Gołkiewicz, współzałożyciel firmy Sundose i pomysłodawca poradni dietetycznej Nutricus.

Nowatorski jest nie tylko sam suplement, ale i kompleksowe podejście do zdrowia klienta, wypracowane przez firmę Sundose. Żaden inny producent suplementów nie oferuje stałej opieki dietetyka klinicznego przez cały okres stosowania preparatu. Dietetyk Sundose nie tylko na bieżąco pyta o to, jak suplement jest tolerowany i jak wyglądają efekty suplementacji, ale i stara się pomóc zbudować zdrowe nawyki żywieniowe.

źródło: Informacja prasowa
fot. Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ