Partner serwisu
31 października 2018

Mabion z drugim wnioskiem patentowym w obszarze innowacyjnej terapii na MS

Kategoria: Aktualności

Spółka Mabion S.A. złożyła do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej drugie zgłoszenie patentowe dotyczące rozwijanego przez nią leku w terapii stwardnienia rozsianego. Jego zakres obejmuje wykorzystanie MabionCD20, w monoterapii tego schorzenia, jest wskazaniem innowacyjnym dla tej cząsteczki i daje możliwość jego rozszerzenia w trybie PCT.

Mabion z drugim wnioskiem patentowym w obszarze innowacyjnej terapii na MS

Obecne zgłoszenie jest kolejnym, po złożonym w grudniu 2017 roku, dla leku MabionCD20 w leczeniu MS w skojarzeniu z innymi substancjami. Ochrona własności intelektualnej jest kluczowa z punktu widzenia wprowadzania nowych leków do praktyki medycznej, zwłaszcza w obszarach o dużym potencjale innowacyjnym. Artur Chabowski, Prezes Zarządu Mabion S.A.: Zabezpieczanie wartości intelektualnej projektów naszych nowych leków ma dla nas znaczenie strategiczne i jest kluczowe z punktu widzenia późniejszej pozycji rynkowej. Dobrze prowadzona polityka w tym zakresie umożliwi nam skuteczne minimalizowanie ryzyka biznesowego naszych produktów.

Rituximab szansą dla chorych na SM

W 2017 r. wprowadzony został na rynek ocrelizumab (Ocrevus, Roche). To lek klasy przeciwciała monoklonalnego, które tak jak rituximab wybiórczo mierzy w CD20-pozytywne komórki B. Uważa się, że mechanizmy działania ocrelizumabu i rituximabu są takie same. Dostępne dowody kliniczne sugerują, że rituximab mógłby stanowić bezpieczniejszy i równie skuteczny lek na MS. Badania przedkliniczne, przeprowadzone przez Mabion na MabionCD20, w tym zakresie są bardzo obiecujące. Lek MabThera, nie został zarejestrowany przez Roche w obszarze SM.

Sławomir Jaros, Dyrektor ds. Operacyjnych i Naukowych: Leki zawierające rituximab są stosowane od ponad 20 lat, a praktyka kliniczna potwierdza ich bezpieczeństwo. Dlatego w przypadku MabionCD20 w terapii MS możemy zakładać potencjalnie wysoki profil bezpieczeństwa, porównywalny z innymi lekami biologicznymi i znacznie wyższy od leków chemicznych oraz potencjalną możliwość stosowania w leczeniu postaci pierwotnie postępującej. Niezwykle ważne jest również efektywne wykorzystywanie posiadanych przez nas technologii produkcji MabionMS, które umożliwi skrócenie czasu rozwoju przeciwciała o ok. połowę.

Nowoczesne leczenie stwardnienia rozsianego - wyzwaniem dla systemów ochrony zdrowia

Zgodnie z danymi Fundacji na Rzecz Chorych (The Multiple Sclerosis Foundation), na Stwardnienie Rozsiane, choruje ok. 2,5 miliona pacjentów na całym świecie. W samych w Stanach Zjednoczonych jest to pomiędzy 300,000 a 400,000 osób. Stosowanie farmaceutyków w tym obszarze ma na celu niwelowanie postępujących objawów choroby i wydłużanie jakości życia pacjentów. Sukces rynkowy, wprowadzonego w 2017 r., ocrelizumabu (Ocrevus) wskazuje na ogromny potencjał rynkowy i terapeutyczny w tym obszarze. Raporty finansowe czołowych producentów leków na stwardnienie rozsiane pokazują, że światowy rynek dla leków w tym obszarze przekroczył w 2017 r. 20 miliardów dolarów. Koszt rocznej terapii obecnym na rynku ocrelizumabem wynosi w USA około 65,000 dolarów (1 fiolka leku to koszt ponad 8,000 dolarów).

Artur Chabowski: Rozwijany przez nas lek może być nie tylko bardzo atrakcyjną opcją terapeutyczną. Zakładamy, że optymalizacja procesów wytwórczych w naszym zakładzie w Konstantynowie Łódzkim, posiadane technologie, które znamy, rozumiemy i wiemy jak nimi zarządzać, umożliwią nam wprowadzenie na rynek terapii tańszej, w porównaniu do obecnych już na rynku leków stosowanych w leczeniu form nawrotowych MS, jak i postaci pierwotnie postępującej. To obecnie najważniejszy projekt w naszym pipeline. Do końca roku będziemy dysponować założeniami programu klinicznego do rozwoju naszego leku.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ