Partner serwisu
20 listopada 2018

Wystartował program "Marka Otrivin kontra smog"

Kategoria: Aktualności

Na 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast, 36 znajduje się w naszym kraju[1].
W listopadzie br. wystartował program „Marka Otrivin kontra smog”, który ma na celu uświadomienie Polakom, jak ważne jest prawidłowe oddychanie i jak może ono wpłynąć na nasze zdrowie fizyczne, szczególnie w okresie podwyższonego stężenia zanieczyszczeń.

Wystartował program "Marka Otrivin kontra smog"

Według raportu „Air quality in Europe” sporządzonego przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) w 2018 roku, Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów Europy o największym stężeniu szkodliwych substancji w powietrzu. Dane pokazują, że w 2015 roku, z powodu smogu przedwcześnie zmarło ok. 45 tys. osób (dla porównania w 2017 roku w wypadkach samochodowych zginęło 2,8 tys. osób)[1]. Przy występowaniu smogu lub w okresach wzrostu stężenia szkodliwych substancji najbardziej narażone na chorobotwórcze działanie smogu są dzieci i osoby starsze.

Mając to na uwadze marka Otrivin, oprócz dbania o swobodę oddychania i drożność górnych dróg oddechowych pacjentów, wspiera również innowacyjne projekty, które przyczyniają się do walki o czyste powietrze.

Producent marki Otrivin jest partnerem inicjatywy Smogathon, która zrzesza i nagradza najlepsze rozwiązania przyczyniające się do zmniejszenia poziomu smogu i innych zanieczyszczeń w powietrzu za pomocą innowacji i technologii. Konkurs skierowany jest do startupów, naukowców i wszystkich osób, którym zależy na poprawie jakości powietrza, którym oddychamy.

Oprócz nagrody głównej startupy mają możliwość wygrania nagrody specjalnej ufundowanej przez markę Otrivin, która jest przeznaczona na wdrożenie wybranego rozwiązania antysmogowego w wybranych miejscach w Polsce. W ubiegłorocznej edycji konkursu została ona przyznana firmie Radic8 produkującej specjalne oczyszczacze powietrza eliminujące cząsteczki smogu. Na początku grudnia urządzenia zostaną zainstalowane w przedszkolach w najbardziej zanieczyszczonej wg rankingu WHO miejscowości w Polsce - Żywcu. Dzięki temu przedszkolaki będą mogły cieszyć się czystym powietrzem.

19 listopada w Krakowie podczas Wielkiego Finału Smogathon 2018 producent marki Otrivin po raz kolejny ufundował nagrodę specjalną, którą otrzymała firma Degrum z projektem antysmogowych przystanków autobusowych, gdzie oddychać będzie można bez wdychania smogu i innych zanieczyszczeń.

Wspieranie projektów, które umożliwią oddychanie czystym powietrzem jest elementem programu „Marka Otrivin kontra smog”. Ponadto, w ramach programu, na stronie www.otrivin.pl można znaleźć przydatne informacje na temat prawidłowego oddychania.

Nos - naturalna pierwsza linia obrony

Jednym z najważniejszych sposobów ochrony przed szkodliwymi skutkami smogu jest umiejętność prawidłowego oddychania przez nos, który stanowi naturalny filtr i pierwszą barierę dla zanieczyszczeń znajdujących się we wdychanym powietrzu. Kluczowe dla usprawnienia najważniejszych funkcji nosa jest dbanie o jego drożność, a w szczególności o jego regularne oczyszczanie pozwalające na usuwanie (wraz z wydzieliną) zanieczyszczeń z wdychanego powietrza.

Gdy smog zatyka nasz nos i blokuje działanie rzęsek zaczynamy oddychać częściowo przez usta. Wpadające drobinki kurzu i innych zanieczyszczeń mogą uszkodzić delikatną tkankę płuc i przyczynić się do rozwoju poważnych infekcji. Dlatego w ramach codziennej profilaktyki powinniśmy dbać
o odpowiednią higienę nosa oraz o powietrze jakim oddychamy.

Jak dzięki prawidłowemu oddychaniu chronić się przed smogiem?

Co możemy robić na co dzień, by prawidłowo oddychać? Zdaniem ekspertów marki Otrivin, aby móc
w pełni korzystać z możliwości naszego nosa, musimy o niego regularnie dbać.

Pomocne w tym mogą być naturalne produkty w aerozolu, które:

  • przywracają wilgotność śluzówce uszkadzanej systematycznie suchym powietrzem, którym codziennie oddychamy,
  • stwarzają fizjologiczne warunki do prawidłowego funkcjonowania mechanizmu śluzowo-rzęskowego,
  • pomagają w zapobieganiu infekcjom górnych dróg oddechowych,
  • wypłukują, bez jakichkolwiek podrażnień (podobnie jak sól fizjologiczna) bakterie, wirusy, alergeny, kurz, ułatwiając oddychanie i przynosząc ulgę w „zwykłym” katarze i katarze alergicznym,

Dobrym rozwiązaniem profilaktycznym jest również zastosowanie filtrów przeciwpyłowych w postaci masek lub, w przypadku pomieszczeń zamkniętych, specjalnych urządzeń oczyszczających powietrze.

Nie należy bagatelizować negatywnych skutków smogu na nasze zdrowie. Może on mieć istotny wpływ na powstanie i rozwój poważnych chorób, zarówno w dzieciństwie, jak i w późniejszym, dorosłym życiu. Należy zrobić wszystko, co możliwe, aby ograniczyć skutki wdychania negatywnych substancji. Szczególnie w okresie największego natężenia smogu, a więc w miesiącach jesienno-zimowych, należy pamiętać o odpowiedniej higienie nosa i jego regularnym oczyszczaniu.

[1] https://www.eea.europa.eu/publications/air-quality-in-europe-2018

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ