Partner serwisu
14 grudnia 2018

Już ponad 5000 uczniów z całej Polski przeszkolonych w ramach kampanii edukacyjnej „Umiem Pomóc”

Kategoria: Aktualności

Zakończyła się VIII edycja akcji „Umiem Pomóc”, organizowanej przez Akademię Ratownictwa LUX MED. W tym roku zrealizowano szkolenia z udzielania pierwszej pomocy w szkołach podstawowych w województwie warmińsko-mazurskim. W trakcie zajęć wykwalifikowani instruktorzy uczyli dzieci zasad przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz pokazywali schematy postępowania w przypadku drgawek i zadławień. Uczniowie mieli okazję przećwiczyć wszystkie te elementy podczas praktycznej części warsztatów na nowoczesnych fantomach.  

Już ponad 5000 uczniów z całej Polski przeszkolonych w ramach kampanii edukacyjnej „Umiem Pomóc”

Przez ostatnich osiem tygodni zespół doświadczonych ratowników przeprowadził nieodpłatne szkolenia dla klas szóstych w szkołach podstawowych w Olsztynie, Dobrym Mieście, Świątkach oraz Barczewie. Dzięki współpracy z dyrekcjami oraz nauczycielami przeszkolono łącznie ponad 450 uczniów. Dzieci miały okazję nabyć umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, zgodne z aktualnymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. Tym samym Olsztyn i okolice dołączyły do grona miast, w których z sukcesem zrealizowano warsztaty pod okiem doświadczonych instruktorów Akademii Ratownictwa LUX MED. Łącznie, dzięki kampanii „Umiem Pomóc”, ze szkoleń skorzystało już ponad 5000 uczniów z całej Polski.

Niepokojące statystyki

W czerwcu br. na zlecenie Grupy LUX MED agencja  Kantar Public zrealizowała badanie, którego wyniki potwierdziły słuszność kampanii. Aż 69 proc. dorosłych Polaków nigdy nie uczestniczyło w kursie udzielania pierwszej pomocy, natomiast blisko 90 proc. ankietowanych wyraziło chęć wzięcia udziału w takich warsztatach. Potrzeba edukacji w zakresie pierwszej pomocy jest ogromna. Rodzice, oprócz szkoleń własnych, dostrzegają też konieczność oswajania dzieci z zasadami ratowania życia i zdrowia. Aż 72 proc. respondentów zadeklarowało chęć uczestnictwa ich dziecka w podobnym szkoleniu.

Pierwsza pomoc w teorii i praktyce

Podczas trzygodzinnych zajęć teoretycznych i praktycznych dzieci zapoznały się z podstawowymi zasadami pierwszej pomocy. W trakcie warsztatów mogły przekonać się, na czym polega resuscytacja krążeniowo-oddechowa oraz jak zachować się w razie konieczności udzielenia pomocy poszkodowanemu w wypadku drogowym lub w przypadku zadławienia. Duże zainteresowanie uczniów wzbudził nowoczesny fantom z diodami, monitorującymi prawidłowy przebieg wykonywanych czynności ratunkowych oraz defibrylator AED. Pod okiem ratowników z wieloletnim doświadczeniem każde dziecko ćwiczyło m.in. uciskanie klatki piersiowej oraz użycie defibrylatora.

W tegorocznej edycji „Umiem Pomóc” wzięło udział osiem szkół podstawowych z województwa warmińsko-mazurskiego. Wszystkie placówki otrzymały plakaty z zasadami pierwszej pomocy oraz certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu, zaś uczniowie – praktyczne karty obrazujące zasady postępowania z poszkodowanym wraz z numerami alarmowymi oraz gadżety zwiększające widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Patronat nad olsztyńską edycją kampanii objął Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty.

Kampania "Umiem Pomóc" - stworzony przez Akademię Ratownictwa LUX MED ogólnopolski projekt „Umiem Pomóc” jest prowadzony nieprzerwanie od 2011 roku. Każdego roku teoretyczne i praktyczne zajęcia realizowane są w innym regionie Polski. Dotychczas w ramach kampanii przeszkolonych zostało ponad 5000 uczniów z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania, Torunia, Rzeszowa oraz Olsztyna i okolic.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ