Partner serwisu

Oczyścić kanały

Kategoria: Pakowanie

Anna Kunysz

Doniesienia o wykryciu sfałszowanych produktów leczniczych w legalnych kanałach dystrybucji w Europie są coraz powszechniejsze. Żeby zmniejszyć skalę tego zjawiska, UE wprowadza Dyrektywę 2011/62/UE. Jak wpłynie to na sytuację podmiotów zajmujących się dystrybucją produktów leczniczych?

Oczyścić kanały

Przystosowanie w praktyce
Wielu operatorów logistycznych jest już przystosowanych do nowych wytycznych. Przyczyniła się do tego m.in. współpraca z wytwórcami, którzy dbają o to, żeby kooperujące z nimi podmioty działały zgodnie z wysokimi standardami, w tym wieloma wytycznymi Dobrej Praktyki Wytwarzania.
Według osób odpowiedzialnych za implementację dyrektywy europejskiej w Polsce, nie jest planowany okres przejściowy, w którym dystrybutorzy mieliby czas na przystosowanie się do nowych wymogów. Taką decyzję uzasadnia się tym, że o planowanych zmianach mówi się już co najmniej od kilku lat. O ile operatorzy logistyczni i duże hurtownie farmaceutyczne nie będą miały problemów z uwzględnieniem nowych wymagań, o tyle dla mniejszych hurtowni nowe przepisy oznaczają prawdziwą rewolucję.
Prawdą jest, że zaostrzenie przepisów często wiąże się z podwyższeniem kosztów działalności części podmiotów, a w niektórych przypadkach nawet z ich zniknięciem z rynku. Należy jednak pamiętać, że celem podwyższania standardów, szczególnie w przypadku sfałszowanych leków, jest dobro konsumentów.

      1 Art. 52a Dyrektywy 2011/62/UE
      2 Art. 54 lit. o) Dyrektywy 2011/62/UE
      3 Art. 117 Dyrektywy 2001/83/WE

 

Autor: Anna Kunysz

fot: www.sxc.hu

 

Cały materiał przeczytają Państwo  w magazynie "Przemysł Farmaceutyczny" nr 3/2013

zamów prenumeratę w wersji drukowanej lub elektronicznej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ