Partner serwisu
18 grudnia 2018

Co 2 kobieta potwierdza – tabletki antykoncepcyjne mogą poprawić nasz wygląd

Kategoria: Aktualności

Piękne i lśniące włosy oraz promienna cera bez zmian trądzikowych to tematy, które interesują niemal wszystkie kobiety. Aż 42 proc. respondentek, biorących udział w badaniu, zrealizowanym na zlecenie Gedeon Richter Polska przez PBS, w ramach kampanii Antykoncepcja Szyta Na Miarę, odpowiedziało, że według nich doustna antykoncepcja hormonalna może pozytywnie zadziałać na wygląd. Jakie aspekty urody ulegają poprawie, dzięki stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych?

Co 2 kobieta potwierdza – tabletki antykoncepcyjne mogą poprawić nasz wygląd

Wygląd jest jednym z czynników, który bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie i poczucie atrakcyjności. Dla 27% kobiet, które wzięły udział w badaniu, poprawa wyglądu skóry i kondycji włosów to jedne z najważniejszych właściwości pozaantykoncepcyjnych doustnej antykoncepcji hormonalnej. Nie bez znaczenia jest również kwestia likwidacji nadmiernego owłosienia, którego zmniejszenie jest istotne dla 14% kobiet biorących udział w badaniu.

Recepta na gładką, promienną cerę

Okres dojrzewania oraz zaburzenia hormonalne mogą powodować, że na naszej skórze pojawiają się niechciane wypryski, a nasze gruczoły łojowe produkują nadmiar sebum. Często, w przypadku defektów skórnych, leki do stosowania miejscowego nie wystarczają i lekarze przepisują pacjentkom tabletki antykoncepcyjne, dobierając je w taki sposób, aby niwelowały problemy dermatologiczne. Jak to działa? Na przykład tabletki antykoncepcyjne, zawierające octan chlormadinonu (CMA) oraz niewielkie dawki etynyloestradiolu (EE), zmniejszają poziom wolnego testosteronu, a także hamują wytwarzanie DHT – dihydroksytestosteronu – męskiego hormonu płciowego, odpowiedzialnego za zmiany trądzikowe. W efekcie poprawia się wygląd skóry, ale także kondycja włosów. Z badań wynika, że rezultaty mogą być widoczne już po 4. cyklach stosowania tabletek antykoncepcyjnych o działaniu antyandrogennym – u ponad 80 proc. badanych zaobserwowano znaczące, pozytywne skutki terapii.

Piękne włosy – nie tylko w reklamie

Włosy – atrybut kobiecości, podkreślający urodę i powodujący, że czujemy się atrakcyjne. Jednak, żeby fryzura zachwycała na co dzień, a włosy pozostały sprężyste i pełne blasku, potrzebują nie tylko pielęgnacji zewnętrznej, w postaci stosowania odpowiednich preparatów, dobranych do potrzeb włosów każdej kobiety, ale często wymagają również wsparcia – od wewnątrz. Organizm kobiety to skomplikowany mechanizm, który – w przeciwieństwie do mężczyzn – narażony jest na wahania hormonalne, związane między innymi z cyklem menstruacyjnym. Jeśli włosy nadmiernie wypadają a ich struktura słabnie, to może być pierwsza oznaka tego, że w kobiecym organizmie następują zmiany hormonalne. Doustna antykoncepcja hormonalna, przepisana przez lekarza ginekologa, może pomóc przywrócić odpowiedni stan włosom, czego przykładem jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych nawet w tak trudnych przypadkach, jak leczenie łysienia androgenowego. To jednak, jakie tabletki antykoncepcyjne będą dla nas odpowiednie – zdecyduje ginekolog, który po wywiadzie medycznym oraz wysłuchaniu oczekiwań pacjentki – dobierze odpowiednią dla niej formę antykoncepcji.  

Nadmierne owłosienie, czyli hirsutyzm

Nie tylko cienkie, zniszczone i wypadające włosy mogą spędzać sen z powiek wielu kobiet, ale problemem staje się również nadmierne owłosienie, pojawiające się w typowo męskich miejscach, zwane hirsutyzmem. Wbrew pozorom problem jest dość duży, ponieważ może dotyczyć ok 5-10 proc. kobiet w różnym wieku! Owłosienie, występujące u kobiet na łydkach, udach, rękach, palcach stóp czy wokół brodawek jest rzeczą absolutnie normalną, natomiast pojawienie się szorstkich, ciemnych i grubych włosów, w typowych dla mężczyzn miejscach, takich jak: podbródek, górna warga, klatka piersiowa, kark, okolica lędźwiowa czy brzuch może świadczyć o zaburzeniach, zwanych hirsutyzmem. Przyczyną tego jest w wielu przypadkach podwyższone stężenie androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Jeśli podłożem hirsutyzmu są zaburzenia hormonalne, a nie genetyka, to z pomocą przychodzą leki antyandrogenne, czyli między innymi doustna antykoncepcja hormonalna. Badania dowodzą, że formuła 2 mgCMA/0,03mgEE ma bardzo dobry wpływ na redukcję hirsutyzmu – już po 6. cyklach stosowania liczba kobiet z tą dolegliwością zmniejszyła się o 70 procent! Hirsutyzm, choć wcale nie jest rzadkim schorzeniem, nadal stanowi źródło kompleksów wielu kobiet, a współczesna, doustna antykoncepcja hormonalna, dzięki swoim właściwościom pozaantykoncepcyjnym, może pomóc w walce także z tą dolegliwością.

Era tabletek antykoncepcyjnych, których jedynym celem było zapobieganie nieplanowanej w danym momencie ciąży – już dawno minęła. Współczesna, doustna antykoncepcja hormonalna wykazuje szereg właściwości pozaantykoncepcyjnych, dzięki czemu pomaga w walce z wieloma defektami estetycznymi, z którymi borykają się kobiety.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.antykoncepcjanamiare.pl

O badaniach:

Badanie zrealizowane przez PBS, na zlecenie Gedeon Richter Polska, w dniach 07 – 09.09.2018 r. w ramach akcji informacyjno – edukacyjnej Antykoncepcja Szyta Na Miarę, na ogólnopolskiej próbie n=377. W badaniu wzięły udział kobiety w wieku 18 – 55 lat, które odpowiedziały na pytanie, dotyczące wpływu doustnej antykoncepcji hormonalnej na wygląd.

O kampanii:

Antykoncepcja szyta na miarę to kampania edukacyjno-informacyjna, której celem jest budowanie świadomości kobiet na temat doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz jej prawidłowego doboru. Ideą projektu jest uspójnienie oraz poszerzenie wiedzy o antykoncepcji doustnej. Inicjatywę merytorycznie wspiera ekspert  z zakresu psychologii i ginekologii. Więcej informacji o kampanii oraz o hormonalnej antykoncepcji doustnej można znaleźć na stronie: www.antykoncepcjanamiare.pl.

źródło: media.mcconsultants.pl
fot. 123RF.com/zdjęcie ilustracyjne
Terapie hormonalne XD
2018-12-20
Tylko takie badania powinny być prowadzone do 50-tki osoby badanej, jeżeli ktoś proponuje zastosowanie hormonów w okresie dojrzewania to powinien też przewidzieć, jakie będą skutki. Tutaj widać nachalną reklamę nastawioną na krótkotrwały zysk na bazie nawet nie badania, a ankiety, w Stanach producent takich specyfików musiłaby na starcie założyć kilkadziesiąt miliardów dolarów, które wyda na odszkodowania.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ