Kontrola jakości i produkcja. Wrogowie czy sprzymierzeńcy?
Rozpoczynając przygodę zawodową w obszarze operacji przemysłowych firmy farmaceutycznej, zazwyczaj w pierwszych dniach po odbyciu koniecznych szkoleń nowy pracownik ma możliwość poznania swojego działu i obowiązków. Co wtedy słyszy?
Wchodząc do działu produkcji, po kilku minutach zapoznania z obszarem, można usłyszeć „…Kontrola jakości zawsze jest niezadowolona i męczy nas i nie wiadomo o co…”. Każdy z nas mniej więcej wie, czym zajmuje się ten dział i zapytany odpowie: „Kontrolowaniem jakości wyrobu gotowego”.
Prawda?
Oczywiście, ale to tylko niewielka część prawdy, ponieważ oprócz kontrolowania wyrobu, wykonanego przez dział produkcji, dział kontroli jakości pełni funkcję „strażnika” już od pierwszych etapów produkcyjnych, co daje pewność, że wszystkie materiały wyjściowe (surowce, półprodukty i materiały zadrukowane) spełniają stawiane im wymagania, a także wszystkie procesy są prowadzone zgodnie z aktualną dokumentacją i wymaganiami. Czy wszyscy są szczęśliwi z tego, że jest „taki strażnik” w firmie? Oczywiście że nie, ale to niewłaściwa postawa. Pracownicy odpowiedzialni za prowadzenie procesów produkcyjnych w większości przypadków, uważają, że dział kontroli jakości „czepia się” niesłusznie. Czy niesłusznie? Na to pytanie trzeba odpowiedzieć sobie samodzielnie, bo natura człowieka powoduje, że chce on iść zawsze na skróty, a wiadomo, że w przypadku procesów produkcyjnych „chodzenie na skróty” nigdy nie kończy się sukcesem. Czasami zdarza się również, że „krótszą” drogę wybierają nasi dostawcy, ale dzięki działowi kontroli jakości, już na etapie przyjęcia do magazynu, każdy surowiec i materiał zadrukowany niespełniający wymagań nie jest dopuszczany do następnego etapu. Patrząc przez pryzmat odpowiedzialności działu produkcji i działu kontroli jakości, są one bardzo zbieżne, co jest oczywiste, jednakże te odpowiedzialności można poszeregować w następujący sposób:
Kontrola jakości jest odpowiedzialna za poprawność surowców i materiałów zadrukowanych (pierwszy etap procesu produkcyjnego – przyjęcie do magazynu), produkcja jest odpowiedzialna za wytworzenie zgodnie z dokumentacją produkcyjną i technologiczną, a także kontrolę, podczas wytwarzania (tzw. kontrola wewnątrzprocesowa podczas której dział produkcji bada podstawowe parametry półproduktu lub wyrobu gotowego). W czasie procesu produkcyjnego często
wymagana jest również analiza międzyoperacyjna, np. po etapie mieszania „masy” lub tabletkowania, wtedy również dział kontroli jakości bierze udział w procesie wytwarzania, a właściwie można powiedzieć, że potwierdza, czy proces produkcyjny przebiegał dotychczas poprawnie i czy można przejść do kolejnych etapów procesu produkcyjnego.
Po procesie produkcyjnym przychodzi czas na certyfikację wyrobu gotowego, a żeby to nastąpiło, dział kontroli jakości musi wykonać odpowiednie analizy zgodnie ze specyfikacją, metodami i planem badań. Dział produkcji natomiast musi „kontrolować sam siebie” podczas wykonywania rutynowych czynności produkcyjnych, czyli dopełniać procesy kontrolne prowadzone przez dział kontroli jakości.
Cały artykuł przeczytasz w wydaniu 6/2018 magazynu Przemysł Farmaceutyczny
Komentarze