Partner serwisu
08 stycznia 2019

Lideo S.A. edukuje rynek farmaceutyczny: bezpłatny ebook o dyrektywie fałszywkowej i szkolenia w miastach wojewódzkich

Kategoria: Aktualności

W odpowiedzi na wiele pytań o implementację dyrektywy fałszywkowej (FMD), firma Lideo S.A. pod redakcją naukową dra n. med. Piotra Merksa – Przewodniczącego Związku Zawodowego Pracowników Farmacji oraz Zespołu Redakcyjnego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przygotowała kompleksowy ebook. To zbiór praktycznych wskazówek dla farmaceutów i aptek szpitalnych. W ramach edukacji rynku farmaceutycznego, Lideo w pierwszych miesiącach roku kontynuuje także darmowe szkolenia na terenie Polski z zakresu wdrożenia dyrektywy oraz rozwiązań informatyczno-technologicznych.

Lideo S.A. edukuje rynek farmaceutyczny: bezpłatny ebook o dyrektywie fałszywkowej i szkolenia w miastach wojewódzkich

Specjalistyczny poradnik ma za zadanie poszerzyć teoretyczną wiedzę farmaceutów z zakresu nowych wytycznych dyrektywy i udzielić im wielu cennych wskazówek. Z kolei szkolenia mają w sposób praktyczny pomóc farmaceutom szpitalnym właściwie przygotować się do obowiązku implementacji dyrektywy w swojej placówce i zautomatyzować ich codzienna pracę zgodną z wymogami unijnego rozporządzenia.

Już od 9 lutego br. w życie wejdą nowe wymagania dotyczące identyfikacji produktów leczniczych, gromadzenia i wymiany danych na ich temat. Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego 2011/62/UE producenci leków mają obowiązek umieszczać na opakowaniach podwójne zabezpieczenie, co ma w efekcie uchronić przed fałszowaniem specyfików. Szpitale i apteki są jednymi z najważniejszych podmiotów, jakich dotyczy zmiana. Muszą one odpowiednio wcześniej przygotować się do nowego modelu pracy.

Lideo S.A. we współpracy z wojewódzkimi Izbami Aptekarskimi organizuje szkolenia dotyczące wdrożenia dyrektywy fałszywkowej. Firma ta, jako pierwsza w Polsce, przeprowadziła już szereg branżowych warsztatów, między innymi w Poznaniu, Krakowie, Katowicach i Bydgoszczy. Są one w pełni bezpłatne dla farmaceutów oraz osób zarządzającymi procesami administracyjnymi w szpitalach. To okazja do zgłębienia formalno-prawnych tajników dyrektywy fałszywkowej i właściwego sposobu weryfikacji autentyczności produktów leczniczych. Poruszane są na nich kwestie organizacyjne, przygotowujące farmaceutów do pracy zgodnie z najnowszymi wytycznymi. Spotkania mają charakter teoretyczny i praktyczny, kiedy to uczestnicy poznają technologie ułatwiające codzienną pracę w placówce, bowiem od 9 lutego każda apteka szpitalna będzie zobowiązana do posiadania odpowiedniego skanera i systemu weryfikacji autentyczności leków. Do tej pory Lideo przeszkoliło już ponad 400 farmaceutów i osób zainteresowanych dyrektywą fałszywkową.

Cykl szkoleń na terenie całej Polski potrwa do lutego 2019. Najbliższe odbędą się 10 stycznia w Warszawie, 15 stycznia we Wrocławiu, kolejne między innymi w Kołobrzegu, Olsztynie oraz Katowicach. Warsztaty odbywają się w miastach, w których Wojewódzkie Izby Aptekarskie wyraziły takie zapotrzebowanie. Wciąż mogą bezpłatnie zgłaszać się do Lideo na terminy styczniowe. Po każdym warsztacie istnieje także możliwość przeprowadzenia indywidualnych spotkań dla kadry menadżerskiej w szpitalu.

W wyniku dotychczas przeprowadzonych szkoleń oraz obserwacji polskiego i zagranicznego rynku farmaceutycznego, a także licznych nowych regulacji prawnych, powstał ebook stanowiący zbiór praktycznych wskazówek związanych z implementacją dyrektywy fałszywkowej.

– Ebook odpowiada na zapotrzebowanie na wiedzę dla polskiego systemu ochrony zdrowia oraz zawiera autentyczne pytania farmaceutów, które były zadawane podczas dotychczasowych warsztatów. To wiedza, której brakuje na rynku – jak będzie wyglądać przygotowanie aptek, kto zobligowany jest do weryfikacji autentyczności produktów leczniczych, kto ma za zadanie finansować cały proces, a także jak wygląda funkcjonalność i użytkowanie systemu pozwalającego na skanowanie leków. - tłumaczy Marcin Gieracz, Wiceprezes Zarządu Lideo S.A. - Tworząc tę publikację, duży nacisk położyliśmy na to, by łączyła w sobie informacje z zakresu prawnego i technicznego.

Ponadto ebook zawiera przydatne odpowiedzi na między innymi takie zagadnienia, jak: konsekwencje omijania dyrektywy fałszywkowej, procedury autentyfikacji, wycofania leków z aptek i wytyczne w momencie podania pacjentowi oraz w momencie wykrycia sfałszowania leku. Ponadto poradnik tłumaczy zobowiązania w implementacji rozporządzenia do polskich szpitali i aptek, a także korzyści z wdrożenia dyrektywy.

Ebook dostępny jest na stronie internetowej Lideo S.A. (www.lideo.tech/swal) oraz na stronach wybranych wojewódzkich Izb Aptekarskich.

źródło: informacja prasowa
Lukasz
2019-01-17
No i super
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ