3 zasady, które warto dopisać do listy postanowień na 2019
Nowy rok sprzyja przemyśleniom i podejmowaniu decyzji o zmianach w swoim życiu. Robimy dalekosiężne plany, obieramy sobie ambitne cele…i często, już po miesiącu wracamy do starych przyzwyczajeń. Proponujemy kilka noworocznych postanowień, które nie wymagają intensywnego wysiłku, a wprowadzą ład w Twoich kosmetykach, oszczędności w budżecie i pozytywnie wpłyną na Twoje pielęgnacyjne rytuały.
Zrób porządek w kosmetykach
Zapewne większość z nas znajdzie w swoich kosmetycznych zasobach przeterminowany produkt. Jeśli jednak kusi Cię, by dać drugie życie staremu kremowi do twarzy – „przecież byłby idealny na łokcie”, czy leżącemu od lat tuszowi do rzęs lub pomadce, nie zastanawiaj się! Przeterminowane kosmetyki zamiast pozytywnie wpłynąć na Twoją urodę, mogą przyczynić się do powstania alergii. Nawet jeżeli data ważności jeszcze nie minęła, ale zmienił się zapach, konsystencja czy barwa produktu, nie wahaj się – taki kosmetyk powinien trafić do kosza.
Dokonuj przemyślanych wyborów zakupowych
Gdy Twoje półki uginają się pod ciężarem kosmetyków, a przechodząc obok drogerii nie możesz powstrzymać się przed wejściem i zakupem kolejnej nowości to znaczy, że czas na bardziej świadome zakupy. Co prawda skóra, podobnie jak nasz umysł, ma skłonność do przyzwyczajania się i po dłuższym stosowaniu tego samego kremu czy serum warto zmienić go na inny. Jednak posiadanie 6 kremów i 8 balsamów w tym samym czasie nie wpłynie na zwiększenie skuteczności ich działania, a jedynie przyczyni się do tego, że część z nich będziesz zmuszona wyrzucić, bo ulegną przeterminowaniu. Zamiast 2 czy 3 produktów o bardzo wąskim działaniu zdecyduj się na 1 kosmetyk wielofunkcyjny, o bardziej wszechstronnym zastosowaniu.
Pielęgnacja skóry powinna być dostosowana nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do potrzeb skóry. Poznaj lepiej swoją cerę, a łatwiej będzie Ci wybrać odpowiednie dla niej kosmetyki. Pamiętaj, niezależnie od wieku nawilżenie jest koniecznością w codziennej pielęgnacji i nawet najlepsze formuły anti-ageing nie pomogą, gdy masz przesuszoną cerę. Jednak, aby móc dostrzec efekty działań jakichkolwiek kosmetyków pielęgnacyjnych musisz je stosować regularnie.
Czytaj skład i zwracaj uwagę na zawartość
Bardziej przemyślane zakupy to nie tylko ograniczenie liczby kupowanych przez Ciebie kosmetyków, ale też kwestia jakości ich składu. Naturalne składniki są lepiej tolerowane niż składniki syntetyczne, dlatego szukając odpowiedniej pielęgnacji dla siebie zwróć uwagę na formułę kosmetyku. Im prostszy skład tym łatwiejsze będzie zidentyfikowanie poszczególnych składników. Unikaj substancji modyfikowanych genetycznie, silikonów, sztucznych barwników i syntetycznych konserwantów np. parabenów. Badania pokazują, że tego typu środku konserwujące są częstą przyczyną alergii skórnych. Co w konsekwencji prowadzi do przesuszenia i złuszczania naskórka oraz zmian atopowych skóry.
Kosmetyki naturalne również wymagają stosowania konserwantów, aby zachować czystość mikrobiologiczną, jednak w ich przypadku stosuje się naturalne środki konserwujące, takie jak kwas benzoesowy, występujący m.in. w jabłkach, żurawinie czy borówkach, kwas salicylowy, którego naturalnym źródłem są warzywa i owoce, kwas sorbowy, występujący naturalnie w owocach jarzębiny czy ich pochodne. Oczywiście nawet takie składniki mogą uczulać, dlatego kupując nowy produkt uważnie obserwuj jego działanie, jednak w przeciwieństwie do preparatów chemicznych, naturalne formuły mają za zadanie jedynie pobudzić i wesprzeć skórę w jej naturalnych funkcjach fizjologicznych, nie zakłócając jej naturalnego rytmu.
Komentarze